Sacherův dort

Doba přípravy:
Sacherův dort Foto:
Sacherův dort
Foto: Silvie Kolevová / Štěstí z kuchyně

Čokoláda v kombinaci s meruňkovou marmeládou je prostě neodolatelná. Pusťte se do přípravy Sacher dortu!

Suroviny
čokoláda (60–70%) 150 g
velká vejce 6 ks
vanilkový cukr 1 lžíce
změklé máslo 150 g
prášek do pečiva 1 lžička
kakao holandského typu 30 g
dobrá meruňková marmeláda 200 g
ušlehaná 33% smetana k podávání
Poleva:
čokoláda na vaření (60–70%) 200 g
smetana 33% asi 4 lžíce
Postup
1

Čokoládu rozpusťte ve vodní lázni (do většího hrnce vložte menší kastrůlek, mezi ně nalijte horkou vodu a čokoládu rozpusťte v kastrůlku). Když se rozpustí, plamen vypněte, kastrůlek vyndejte z vodní lázně a pokračujte: 2 vejce a čtyři žloutky ušlehejte do pěny.

2

Postupně do ní zašlehejte i polovinu cukru, vanilkový cukr, rozpuštěnou tekutou čokoládu (neměla by ale už být horká). Máslo v misce vymíchejte, aby změklo a získalo hebkou strukturu. Pak ho přimíchejte k vaječné směsi.

3

Mouku v jiné míse smíchejte s práškem do pečiva a také ji přidejte ke směsi. Přidejte i kakao a vyšlehejte hladkou hmotu.

4

Ze zbylých 4 bílků vyšlehejte sníh. Když už je pěkně tuhý, vešlehejte do něj i druhou polovinu cukru. Pak sníh opatrně vmíchejte do těsta.

5

Troubu rozpalte na 175 °C, pokud máte horkovzduch, použijte ho. Z pečicího papíru vykrojte kolo o velikosti vaší dortové formy, vymažte ji máslem a vyložte jím dno a nalijte do ní těsto. Pečte cca 35–45 minut, propečení poznáte tak, že píchnete špejli do středu dortu, a pokud ji vytáhnete suchou, máte hotovo. Korpus vyndejte z trouby a nechte vychladnout.

6

Vychladlý korpus vyndejte z formy a prokrojte ho dlouhým nožem. Marmeládu promíchejte v mističce, dvěma třetinami marmelády potřete spodní díl dortu a zakryjte horním. Je-li povrch dortu nerovný, seřízněte hrboly a postavte ho dnem vzhůru, tak abyste nahoře získali rovnou plochu, a potřete ho po stranách i nahoře tenkou vrstvou marmelády.

7

Čokoládu na polevu dejte do kastrůlku se 4 lžícemi smetany, opět rozpusťte ve vodní lázni a vymíchejte dohladka. Touto polevou potřete dort shora i po stranách a nechte ztuhnout v lednici. Nejlepší je druhý den po rozležení. Podávejte s ušlehanou šlehačkou, která ale patří vedle dortu na talířek, nikoliv na dort. Sacher nechávejte pouze čokoládový.

Tip: Použijte hladkou marmeládu bez kousků ovoce. Dělaly by pod polevou neplechu.

Sacherův dort 2 Foto:

Sacherův dort, foto: Silvie Kolevová

Karolína, domácí kuchařka – Štěstí z kuchyně

Karolína domcí kuchařka / Štěstí z kuchyně Foto:

Tato kniha navazuje na první, velice úspěšnou, kuchařku Karolíny Kamberské - Karolína, domácí kuchařka - i na její stejnojmenný populární pořad na TV Prima. Šest přehledných kapitol nabízí prověřená a nápaditá jídla pro všední i sváteční den a různé životní situace. Jídlo je pro Karolínu jistotou, která přináší do života radost - a to i tehdy, když na vás jinak dopadá hromada starostí. Proto tuto kuchařku nazvala příznačně Štěstí z kuchyně.

Inspiraci pro své recepty Karolína hledá nejčastěji v tradiční české kuchyni, ráda vychází z kuchařek z období první republiky, rozhlíží se ale i po kuchyních našich sousedů a pro nápady se občas vypraví i dál, hlavně na jih, který na nás středoevropany působí tak blahodárně... Tradiční recepty ráda přetváří do lehčí a moderní podoby, ale vždy s respektem k jejich kouzlu. Karolíniny recepty jsou přehledné, jednoduché a praktické a jsou tak lákavou inspirací pro zkušené i začínající domácí kuchařky i kuchaře.

Videa

reklama

reklama