Pravé francouzské ratatouille

Doba přípravy:
Počet porcí: 4
Pravé francouzské ratatouille  Foto:
Pravé francouzské ratatouille
Foto: Vůně francouzské kuchyně

Kulinární specialita z Nice pocházející z roku 1780 – ratatouille je směs zeleniny, podušené na olivovém oleji podobně jako ragú. Pokud je tahle zelenina připravena správně – ani příliš měkká, ani tvrdá –, dá se téměř nazvat sluncem na talíři. Servírovat lze teplé i zastudena.

Suroviny
lilek 300 g
cuketa 400 g
papriky (zelené nebo žluté) 200 g
cibule, nakrájená na kostičky 200 g
neoloupaná palice česneku, rozpůlená napříč 1/2 ks
rajčata, oloupaná, zbavená semínek a nakrájená na velké kostky 800 g
střední svazek čerstvých bylinek 1 ks
sůl a čerstvě namletý pepř
Postup
1

Lilky a cukety opláchněte ve studené vodě a konce odkrojte. Lilek nakrájejte na zhruba 1,5cm kostky, lehce je osolte a dejte na talíř. Nechte stranou 30 minut, aby se takzvaně vypotily. Cuketu nakrájejte na asi 2cm kostky a dejte stranou.

2

Předehřejte gril v troubě a papriky potřete trochou olivového oleje. Opečte je pod grilem za stálého obracení, až jejich slupka popraská a ztmavne. Vhoďte je do mísy s ledovou vodou a pak slupky opatrně stáhněte konečky prstů nebo malým nožem. Podélně přepulte, odstraňte semeníky, dužinu nakrájejte na malé kousky a nechte stranou v misce.

3

Rozehřejte jednu třetinu olivového oleje v ohnivzdorném kastrolu na mírném plameni. Přidejte cibuli a česnek a zlehka smažte 2 minuty, promíchávejte vařečkou, pak přidejte rajčata a svazek bylinek a na středním plameni vařte asi 15 minut, každých 5 minut promíchávejte. Přidejte papriky a cukety, lehce osolte a povařte 30 minut.

4

Lilky sceďte a osušte. V pánvi na smažení rozehřejte zbylý olivový olej na středním plameni, přidejte lilky a smažte je 20 minut, jednou je promíchejte.

5

Lilky vsypte do kastrolu k ostatní zelenině, promíchejte vařečkou a nechte na mírném ohni vařit 25–30 minut podle toho, jak byla zelenina čerstvá, a každých 5–10 minut promíchávejte. Zelenina by měla být dobře povařená, ale ne rozvařená a měli byste být schopni rozlišit chuť každé z nich. Vyjměte svazek bylinek a česnek a dochuťte solí a hojným množstvím pepře. Podávejte přímo z kastrolu.

PIMA TIP: Ratatouille je velice dobré ohřívané, často dokonce ještě lepší než čerstvě uvařené. Pár rozšlehaných vajec, vmíchaných do zbylého ratatouille, je také naprostá lahůdka.

Pravé francouzské ratatouille  Foto: Pravé francouzské ratatouille; foto: Vůně francouzské kuchyně

VŮNĚ FRANCOUZSKÉ KUCHYNĚ

Vůně francouzské kuchyně Foto:

Michel Roux

Jen málokdy se na pultech knihkupectví objeví kniha, která je nejen kuchařkou, ale i oslavou rodné země a jejích výjimečných produktů.

Držitel tří michelinských hvězdiček, šéfkuchař a spoluzakladatel legendárních restaurací Le Gavroche a The Waterside Inn tak činí prostřednictvím rovné stovky receptů, které tvoří samotnou esenci francouzské kuchyně. „Inspirací pro napsání této knížky jsou mé vzpomínky a postřehy, které si s sebou nesu již od dětství, a které mne provázejí celý život do té míry, že se staly mým důvodem k bytí,“ říká Roux.

Tradiční a do detailu propracované recepty na jednoduchá i vznešená jídla, doprovázené úchvatnými fotografiemi, podrobné postupy klasických technik a krásné příběhy o původu jednotlivých receptů to dokazují a činí z této publikace okouzlující čtení. A samozřejmě i skvělou praktickou příručku, až se budete chtít ponořit do tajemství a vůní kuchyně la belle France.

Vydalo nakladatelství Ikar.

Videa

reklama

reklama