Pomalu dušená hovězí kližka

Doba přípravy:
Počet porcí: 4
Pomalu dušená hovězí kližka Foto:
Pomalu dušená hovězí kližka
Foto: Thinkfood.cz

Hovězí kližka je vůbec nejvíce používaný sval u skotu. Nejvíce jí svědčí pomalé vaření, dušení, ale i pečení. Zkuste ji podusit na víně, sušených lesních houbách, na bylinkách nebo z ní připravte klasický guláš a uvidíte sami, jaký je to gurmánský požitek.

Suroviny
hovězí kližka 1 kg
červená cibule 2 ks
mrkev 2 ks
celer 1/2 bulvy
česnek 4 stroužky
rozmarýn 3 snítky
čerstvý bobkový list 2 ks
sušené hříbky 1 hrst
skořice 1 svitek
chianti 1/2 láhve
hladká mouka 1 lžíce
sůl 1 špetka
Postup
1

Předehřejte troubu na 180 stupňů. Oloupejte mrkev, cibule, celer a vše nahrubo nakrájejte. Stroužky česneku nechte neoloupané. Vezměte velký cele ohnivzdorný hrnec se silným dnem a nalijte do něj necelou decku olivového oleje a rozpalte ho na plotně. Vsypte zeleninu, hrst sušených hříbků, svitek skořice, rozmarýn a bobkové listy. Vše pořádně restujte asi 5 minut.

2

Hovězí maso nakrájejte asi na 5 centimerů velké kousky, na prkénku ho poprašte moukou a rukama promíchejte. Pak maso přidejte zatáhnout k zelenině. Následně do hrnce šoupněte půl lahvinky Chianti (červené víno vyráběné v Itálii v Toskánsku ve stejnojmenném regionu). Nechte 23 minutky vypařit alkohol a pak přidejte obě konzervy rajčat. Zbylou omáčku z plechovky vypláchněte do hrnce douškem vody. Rajčata můžete vařečkou přepůlit. Před uložením hrnce do hrouby maso ještě dochuťte špetkou soli a pepře, pak hrnec přiklopte a pomalu maso duste v troubě 3 hodiny.

3

Hotové maso poznáte tak, že jde rozkrojit lžící. Před servírováním vyjměte z hrnce skořici a vyvařené snítky rozmarýnu. Dušenou kližku podávejte s bramborovou kaší, šťouchanými bramborami, celerovým pyré… Chuť masa skvěle podopří také porce na másle podušeného špenátu či kapusty.

Pomalu dušená hovězí kližka Foto: Thinkfood.cz

Pomalu dušená hovězí kližka. Foto: Thinkfood.cz

 

Thinkfood.cz

Když jídlo, tak ThinkFood.cz

 

ThinkFood.cz je blog o všech skvělých „když“ kolem jídla. Protože nejlepší jsou chvíle, když se něco děje. U sporáku, u stolu, s přáteli.

ThinkFood.cz je blog o jídle, nad kterým přemýšlíte. Vařte, jezte… a přemýšlejte.

ThinkFood na jaře 2013 založila Kateřina Obrazová a pod jejím vedením ho připravuje Idealab. Zajímá nás kvalitní jídlo, suroviny a recepty, ale i širší souvislosti okolo jídla. Přidejte kvalitní design, fotografie a jste tady správně.

 

Videa

reklama

reklama