Pečené vepřové koleno na rozmarýnu

Doba přípravy:
Počet porcí: 4
Pečené vepřové koleno  Foto:
Pečené vepřové koleno
Foto: All

Čím potěšit tátu na Den otců? Pořádnou pečínkou! Upečte mu třeba vepřové koleno podle receptu šéfkuchaře Romana Pauluse, o který se podělil v nové kuchařce Muži sobě. A tu můžete tátovi přibalit jako dárek...

Vepřové koleno je ve skutečnosti vlastně lýtko. Tudíž jsou v něm dvě kosti – když tu menší vykostíš, vznikne pěkná palička, která v pekáči zůstane stát, takže se kůže neuvaří, ale krásně vypeče. Navíc pak můžeš maso pomazat česnekem i zevnitř, díky čemuž se při pečení nepřipaluje a krásně prostoupí celým masem.Roman Paulus

Suroviny
zadní vepřová kolena 4 ks
česnek 6 stroužků
voda 5 litrů
sůl 200 g
divoké koření (bobkový list, nové koření, černý pepř) 1/2 hrsti
čerstvý rozmarýn 2 větvičky
Postup
1

Vyřízněte z masa slabší kost – z obou stran ji vysekněte a potom vykruťte. Silnější kost ponechte, jen ji kolem dokola ořízněte. Kůži nařežte na tenké proužky. Potom kolena důkladně pomažte utřeným česnekem ze všech stran i zevnitř.

2

Ve vodě rozpusťte sůl a přidejte divoké koření. Do roztoku vložte kolena a nechte je 2 dny v lednici nebo ve sklepě marinovat.

3

Po dvou dnech rozehřejte troubu na 180 stupňů. Kolena vyndejte z marinády a opláchněte pod tekoucí vodou. Vložte je na pekáč, posypte tymiánem, podlijte trochou vody a přikryjte poklicí nebo alobalem. Nechte v troubě asi 3 hodiny dusit, potom kolena odkryjte, zvyšte teplotu na 200 stupňů a nechte ještě 30–45 minut zapéct, aby se vypekla kůžička.

4

Prima tip: Podávejte s hořčicí, křenem, nakládanou zeleninou a chlebem.

Pečené vepřové koleno , Foto:

Muži sobě

Muži sobě, Foto: Muži vaří jinak než ženy – jsou otevřeni novým surovinám a postupům, rádi experimentují a nevadí jim investovat do potřebných surovin a vybavení. Zároveň ale vyžadují bezproblémovou a snadnou přípravu, úspěšnost na první pokus a intenzivní chuť.

Přesně takové jsou recepty v této knize. Všechny je vymysleli a otestovali muži, a to muži na slovo vzatí – přední čeští šéfkuchaři, kteří patří k české špičce: Roman Paulus (Alcron), Jirka Štift (Mandarin Oriental), Roman Dolejš (Corinthia), Michal Pšenička (Café Imperial), Ondřej Jíňa (TriBeCa), Titus Eliáš (Na Kopci a Na Konci), Tomáš Stehlík (Buddha-Bar), Marek Fichtner (Kempinski) a Jan Wiesner (Marriott).

Díky této knize zjistíte, že šéfkuchaři doma vaří podobně jako vy – rychle a nekomplikovaně. A že když použijete kvalitní suroviny a správně je zkombinujete, dosáhnete profesionálního výsledku i v domácí kuchyni.

Vydalo nakladatelství Rebe books Zuzany Humpolcové; doporučená cena: 499 Kč

Více info: www.muzivari.cz ; www.facebook.com/Muzisobe

 

Videa

reklama

reklama