Pečená krůta s karamelovou mrkví a slaninovými bramborami

Doba přípravy:
Počet porcí: 6–8
Pečená krůta s karamelovou mrkví a slaninovými bramborami Foto:
Pečená krůta s karamelovou mrkví a slaninovými bramborami
Foto: Darina Křivánková

Není to jídlo, které asi budete vařit každý týden, ale pro slavnostní příležitosti a větší společnost je pečená krůta skvělá volba. Zbylé maso můžete využít do sendvičů nebo salátů, případně ho zapéct s těstovinami druhý den k večeři.

Kulinární pořad Hrdina kuchyně sledujte každou sobotu v 18.10 na Primě!

Suroviny
Krůta:
krůta 1 ks
česnek 6 stroužků
čerstvý tymián 1 velká snítka
změklé máslo 220 g
olej 2 lžíce
citron 1 ks
cibule 1 ks
sůl 15 g na kilo
bílý mletý pepř 1 lžička na kilo
Brambory:
malé brambory ve slupce (grenaille) 1 kg
větší cibule 4–5 ks
sůl a čerstvě namletý pepř
Mrkev:
velké mrkve 5 ks
přepuštěné máslo 3 lžíce
cukr 1–2 lžíce
šťáva z 1 menšího pomeranče
sůl a čerstvě namletý bílý pepř
Postup
1

KRŮTA: Smíchejte máslo se snítkami tymiánu, šťávou a kůrou z 1 citronu, kůrou z 1/2 pomeranče, podrceným česnekem, pepřem a polovinou soli.

2

Krůtu všude potřete ochuceným máslem, opatrně také nadzvedněte kůži na prsou a máslo dostaňte i tam, nezapomeňte ani na břišní dutinu. Do té ještě přidejte zbylý tymián, půlku pomeranče a přepůlenou cibuli. Dejte odležet do lednice, ideálně na 24 hodin.

3

Troubu rozehřejte na 220 °C. Krůtu vyndejte z lednice hodinu před pečením, dejte ji do pekáče a na povrchu ještě mírně potřete olejem. Křídla zasuňte pod krůtu, nohy můžete svázat kuchyňským provázkem.

4

Pekáč dejte do trouby a krůtu pečte 10 minut. Poté teplotu snižte na 150 °C, krůtu zakryjte alobalem a pečte 2–2,5 hodiny, záleží na velikosti krůty. Během pečení krůtu polévejte vypečenou šťávou. Krůtu pak odkryjte a dopékejte ještě asi 40 minut dokřupava. (Maso by ve středu stehen mělo mít teplotu asi 70 °C, když krůtu vytáhnete z trouby, ještě se sama bude dodělávat).

5

Hotovou krůtu zakryjte alobalem a nechte alespoň 30 minut dojít. Šťávu, kterou maso pustilo, mírně svařte, zjemněte máslem a schovejte na servírování.

6

BRAMBORY: Brambory vařte v osolené vodě, ale nedovařte je docela, když do nich píchnete špejlí, neměli byste cítit moc velký odpor. Pak vodu slijte a brambory nechte dojít pod pokličkou v hrnci, kde se vařily. Nové brambory loupat nemusíte, ty pozdní radši oloupejte. Větší kusy překrájejte, menší nechte vcelku.

7

Slaninu nakrájejte na menší kostky a začněte ji při střední teplotě vypékat v hlubší pánvi nebo hrnci, dokud nezačne chytat barvu a nepustí celkem dost tuku. Bude to trvat tak 10–15 minut.

8

Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlměsíčky. Hned jak bude slanina mírně zbarvená, přidejte cibuli do pánve a pokračujte v restování, dokud cibule nezměkne a nevydusí se z ní voda. Zabere vám to ještě asi 15 minut.

9

Troubu rozehřejte na 250 °C. Připravené brambory dejte do pekáče, osolte, opepřete, mírně zakápněte olejem a pečte, dokud nezačnou chytat barvu. Přidejte slaninu s cibulí, vše promíchejte a dopékejte dokřupava.

10

MRKEV: Mrkev oloupejte a nakrájejte na menší hranolky. V pánvi rozehřejte máslo a začněte karotky restovat, pokračujte, dokud nechytnou barvu a nezměknou. Poté přidejte cukr a počkejte, až zkaramelizuje. Přilijte šťávu z pomeranče, hezky se díky ní odpaří přípečky ze dna pánve. Nakonec mrkev osolte, opepřete a připravte k servírování.

Pečená krůta s karamelovou mrkví a slaninovými bramborami Foto: Pečená krůta s karamelovou mrkví a slaninovými bramborami; foto: Darina Křivánková

Videa

reklama

reklama