Ovocný chlebíček jako vánoční dort

Doba přípravy:
Ovocný chlebíček jako vánoční dort  Foto:
Ovocný chlebíček jako vánoční dort
Foto: Johana Pošová

Bez podobného ovocného chlebíčku by byly ve Velké Británii smutné Vánoce. Hutný korpus je ideálním základem pro vánoční dekor, který občas trochu zakrývá fakt, že ovocný chlebíček je (po několikadenním rozležení) velmi příjemný dezert.

Suroviny
kandované ovoce 2 balíčky
jemně nastrouhaná kůra z 1 citronu
míchané rozinky 3 hrnky
několik vypeckovaných nakrájených datlí (nemusí být)
nasekané mandle
brandy nebo rum 120 ml
hladká mouka 2 a 1/2 hrnku
perníkové koření
mletá skořice
sůl 1/2 lžičky
máslo 1 hrnek
přírodní krupicový cukr 2 upěchované hrnky
vejce 6 ks
melasa 3/4 hrnku
jablečná šťáva 3/4 hrnku
bílý marcipán nebo fondán na potažení dortu 1 kg
Postup
1

V míse promíchejte kandované ovoce, kůru, rozinky, datle a mandle s rumem a nechte 2 hodiny nebo lépe přes noc stát. Vše pak promíchejte s ½ hrnkem mouky. Troubu předehřejte na 140 °C. Koláčovou formu vymažte, vyložte papírem a znovu vymažte.

2

V misce promíchejte zbylou mouku, sodu, koření a sůl a dejte stranou. V jiné míse zpěňte málo a postupně k němu zatřete cukr a vejce. Melasu promíchejte se šťávou a přidejte střídavě k máslové směsi spolu s moukou – suché přísady přidejte ve 4 a mokré ve 3 dávkách. Nakonec zatřete ovocnou směs s mandlemi a přesuňte do formy.

3

Pečte 3 až 3 a ½ hodiny, vyzkoušejte špejlí, jestli je korpus propečený. Vyjměte z formy, odstraňte papír, potřete rumem a chcete-li, chlebíček potáhněte prohněteným marcipánem nebo fondánem a ozdobte dle chuti a fantazie. Ovocný chlebíček se v Británii tradičně dává jako dárek a vánoční dekorace; chcete-li se k této tradici přidat, zabalte ho do pečicího papíru a ozdobně převažte.

Ovocný chlebíček jako vánoční dort  Foto:

Ovocný chlebíček jako vánoční dort, foto: Johana Pošová

Dalších 10 úžasných dezertů, které budou skvěle zdobit slavnostní tabuli nejen o Vánocích, najdete v novém časopise Prima FRESH, který vychází 12. listopadu!

Článek

Časopis Prima FRESH  Foto:

PŘEKVAPENÍ! Vydáváme časopis Prima FRESH

Kulinární web Prima Fresh spatřil světlo světa před rokem a půl a za tu dobu už si získal své stálé čtenáře. Proto jsme se rozhodli nadělit jim i sobě první letošní...
Videa

reklama

reklama