Ořechové překvapení

Doba přípravy:
Že byste si také dali? Foto:
Že byste si také dali?
Foto: All

Máte v okolí strávníka, který miluje ořechy? Pak mu určitě udělejte ořechové překvapení. Bude mu chutnat!

Suroviny
na těsto: máslo 150 g
na těsto: hladká mouka 180 g
na těsto: moučkový cukr 100 g
na těsto: žloutek 1 kus
na těsto: máslo a strouhanka na vysypání formy 1 dávka
na náplň: vejce 1 kus
na náplň: žloutek 3 kusy
na náplň: krupicový cukr 180 g
na náplň: mleté vlašské ořechy 180 g
na náplň: sníh ze tří bílků 3 dávky
čokoládové hoblinky na dozdobení 1 dávka

Do mísy si nasypte mouku, přisypte cukr. Přidejte máslo, které jste si předem rozehřáli a nechali mírně zchladnout, a jeden žloutek. Důkladně směs promíchejte, vyklepněte si ji na pracovní plochu a rukama zpracujte.

Třetinu těsta si ukrojte, budete ji potřebovat na zdobení koláče, zbylou část využijete na zbytek koláče. Těsto nechte dvě hodiny v lednici odpočinout.

Vyložte si formu pečícím papírem, důkladně ji vymažte máslem a vysypte strouhankou, protože tento typ těsta má větší tendenci lepit. Forma je připravená.

Na náplň budete potřebovat jemně namleté ořechy, ideálně vlašské, protože jsou hodně aromatické, k ořechům přidejte žloutky a jedno celé vajíčko. Do směsi přidejte ještě cukr a důkladně ji promíchejte. Z bílků si našlehejte sníh, přidejte ho do směsi a opatrně promíchejte.

Propracované těsto si vyválejte, pomocí vykrajovátky si vykrojte kolečka, jimiž postupně zaplňte dno formy. Do takto připravené formy nalijte náplň. Zbylé těsto si vyválejte, vykrájejte z něj menší kolečka, kterými překryjete celou plochu náplně.

Takto připravený dezert pečte v troubě předehřáté na 180 stupňů asi 30 minut. Dort nakonec dozdobte ořechy a čokoládovými hoblinkami.

Videa

reklama

reklama