Obrácený ananasový koláč

Doba přípravy:
Počet porcí: 8–10
Obrácený ananasový koláč  Foto:
Obrácený ananasový koláč
Foto: domácí kuchařka

Sladkého není nikdy dost. Tentokrát pro vás Karolína přichystala obrácený koláč s ananasem. Podávejte ho se zmrzlinou a nejen děti budou nadšené.

Sledujte kulinární show Karolína, domácí kuchařka každou sobotu v 18.10 na Primě!

Všechny recepty, bonusová videa a další informace z natáčení najdete ve speciálu:

Suroviny
Na těsto:
cukr moučka 1 lžíce
sůl 1/4 lžičky
máslo 100 g
studená voda 2–3 lžíce
Na náplň a dokončení:
ananas 1 ks
máslo 3 lžíce
badyán nebo špetka skořice
zmrzlina nebo zakysaná smetana k podávání
lístky meduňky či máty na ozdobu
Postup
1

Na těsto promíchejte prosetou mouku s moučkovým cukrem a solí. Přidejte nakrájené studené máslo a zpracujte na drobenku. Přidejte žloutek, 2–3 lžíce studené vody a vypracujte kompaktní těsto. Zabalte ho do fólie a uložte do chladničky, než připravíte náplň.

2

Ananas okrájejte, napříč rozkrojte a vypíchněte tuhý střed. Pak ananas nakrájejte na 1,5–2cm kroužky.

3

V pánvi vhodné do trouby o průměru 22–24 cm rozpusťte máslo, přisypte cukr a až se rozpustí, vložte ananas a koření. Opékejte několik minut, dokud cukr nezkaramelizuje a poté stáhněte z ohně. Pokud nemáte vhodnou pánev do trouby, použijte na opečení ananasu normální velkou pánev a na pečení si připravte koláčovou nepřilnavou formu. Tu pak vymažte máslem a předehřejte troubu na 180 stupňů.

4

Do připravené formy vlijte karamelovou omáčku a vyložte ji plátky ananasu, badyán odstraňte. Pokud jste opékali ananas v pánvi vhodné do trouby, jen ananas rozprostřete po dně celé formy.

5

Těsto vyválejte mezi dvěma fóliemi na kruh o něco větší než je forma a přeneste ho na ananas. Okraje zastrčte dovnitř pod ananas a těsto na několika místech propíchejte.

6

Formu přesuňte do trouby a pečte 30–35 minut dozlatova.

7

Nechte 10–15 minut chladnout. Pak uvolněte kulatým nožem okraje koláče od formy, přiklopte velkým talířem a opatrně obraťte ( při otáčení pozor, karamel je horký). Zůstane-li nějaký kus ananasu ve formě, vyjměte ho a položte zpět, kam patří. Nechte trochu zchladnout a podávejte vlažný se zmrzlinou nebo zakysanou smetanou ozdobený lístky meduňky či máty.

Obrácený ananasový koláč  Foto:

Obrácený ananasový koláč  Foto:

Obrácený ananasový koláč                                                  Foto: Karolína, domácí kuchařka

Videa

reklama

reklama