Nadívaný bůček a pažitkové brambory

Doba přípravy:
Počet porcí: 4–6
Nadívaný bůček a pažitkové brambory Foto:
Nadívaný bůček a pažitkové brambory
Foto: Hermína / Prima

Nevejde-li se vám všechna nádivka do masa, přidejte ji asi půl hodiny před dopečením masa do pekáče vedle bůčku a společně dopečte. Je-li třeba, seberte nadbytečný tuk ze šťávy lžící nebo ještě povařte, aby se odpařila voda, nebo naopak dolijte vodou a povařte.

Sledujte novou řadu kulinární show Karolína, domácí kuchařka, každou sobotu v 18.10 na Primě!

Všechny recepty, bonusová videa a další informace z natáčení najdete ve speciálu:

Suroviny
pěkně masitý vepřový bůček s kůží 1,5 kg
sůl
kmín 1 lžíce
Na nádivku:
housky 4–5 ks
mléko 200 ml
vejce 2–3 ks
sůl
muškátový oříšek 1 větší špetka
máslo 1 lžíce
hladkolistá petržel a libeček 1 hrst
Pažitkové brambory:
drobné brambory 1,5 kg
sůl
několik snítek libečku
celý kmín 1/2 lžičky
pažitka 1 svazek
máslo 1 lžíce
Postup
1

Předehřejte troubu na 150 °C. Maso otřete vlhkou utěrkou a z kratší strany do něj v polovině výšky prořízněte kapsu na náplň. Dejte si pozor, aby jste neprořízli okraje a zároveň bylo maso prořízlé co nejvíce. Kapsu roztáhněte rukou, maso osolte a sůl vmasírujte do masa i kůže.

2

Housky nakrájejte na kostičky a v míse pokropte podle potřeby mlékem, jen aby byly navlhčené. Žloutky prošlehejte s trochou soli, muškátového květu a máslem a přidejte do mísy k houskám. Vmíchejte nasekanou petrželku a libeček a zapracujte sníh z bílků. Nádivka musí být vláčná.

3

Dutinu v mase naplňte nádivkou a na kratší straně spíchněte kovovou jehlou nebo zašijte režnou nití. Naplněný bůček položte kůží dolů do pekáče, posypte polovinou kmínu, podlijte trochou vody, jen aby v ní ležela kůže, přikryjte dalším pekáčkem nebo alobalem a vložte do trouby. Pečte asi půl hodiny, pak maso obraťte a měkkou napařenou kůži nařízněte jako mřížku na menší čtverečky a posypte zbylým kmínem. Pečte další zhruba 2 hodiny. Jakmile je maso měkké a kůže začne zlátnout, odklopte ho, přelijte šťávou a dopečte dozlatova a křupava. Bůček nechte 10 minut dojít a pak nakrájejte na plátky a podávejte podlité trochou šťávy, nejlépe s pažitkovými bramborami.

4

Pažitkové brambory: brambory oloupejte, omyjte a celé zalijte v hrnci vroucí vodou, aby byly jen potopené. Osolte, přidejte kmín a libeček a vařte doměkka, trvá to 15–20 minut. Mezitím opláchněte pažitku a nakrájejte ji najemno. Uvařené brambory slijte, nechte jen krátce vypařit a vyhoďte libeček. K bramborám přidejte lžíci másla a pažitku. Hrnec zakryjte poklicí, brambory protřeste a nechte tak, než je budete podávat. Pak je přesypte do mísy.

Nadívaný bůček a pažitkové brambory Foto:

Nadívaný bůček a pažitkové brambory, foto: Karolína, domácí kuchařka

Videa

reklama

reklama