Mžaddra – rýže s čočkou a osmaženou cibulkou

Doba přípravy:
Počet porcí: 6
Mžaddra - rýže s čočkou a osmaženou cibulkou  Foto:
Mžaddra - rýže s čočkou a osmaženou cibulkou
Foto: Jeruzalém

Mžaddra je starodávné jídlo, oblíbené v celém arabském světě a populární i v Jeruzalémě. Směs čočky a rýže, výjimečně ochucené celou řadou voňavého koření, se obvykle podává s jogurtem a okurkou, posypaná osmaženou cibulí. Nejlépe chutná mžaddra teplá, dobrá je však i při pokojové teplotě.

Suroviny
zelená nebo hnědá čočka 250 g
středně velká cibule 4 ks (700 g před oloupáním)
hladká mouka 3 lžíce
kmín římský 2 lžičky
celý koriandr 1,5 lžíce kuliček
rýže basmati 200 g
olivový olej 2 lžíce
mletá kurkuma 1/2 lžičky
mleté nové koření 1,5 lžičky
mletá skořice 1,5 lžičky
cukr 1 lžička
voda 360 ml
sůl a čerstvě namletý černý pepř
Postup
1

Čočku dejte do rendlíku, přelijte velkým množstvím vody, přiveďte k varu a vařte 12 až 15 minut nebo až čočka změkne, ale zůstane ještě na skus pevná. Pak ji sceďte.

2

Cibuli oloupejte, nakrájejte na tenká kolečka, dejte je na velký talíř, poprašte moukou a 1 lžičkou soli a rukama důkladně promíchejte. Ve středně velkém rendlíku s těžkým dnem rozehřejte na silném ohni slunečnicový olej. Vyzkoušejte teplotu kouskem cibule – musí prudce syčet. Zmírněte oheň na středně silný a opatrně (může prskat!) přidejte třetinu nakrájené cibule. Opékejte ji 5 až 7 minut za občasného zamíchání děrovanou lopatkou, dokud není krásně zlatohnědá a křupavá (teplotu upravujte, aby se cibule nesmažila příliš rychle a nespálila). Lopatkou přeneste cibuli do cedníku vyloženého papírovými utěrkami a posypte ještě trochou soli. Stejně osmažte zbývající dvě dávky cibule, podle potřeby přilijte olej.

3

Rendlík od cibule vytřete a dejte do něho římský kmín a koriandr. Zahřejte na středně vysokou teplotu a semena pražte minutu nebo dvě. Potom přidejte rýži, olivový olej, kurkumu, nové koření, skořici, cukr, ½ lžičky soli a hodně černého pepře. Promíchejte, aby se rýže obalila olejem, a potom s vodou přidejte do uvařené čočky. Přiveďte k varu, přiklopte a vařte na velmi mírném stupni 15 minut.

4

Rendlík odstavte, odklopte a rychle přikryjte utěrkou. Na utěrku položte poklici a nechte pokrm 10 minut rozležet. Nakonec přidejte do rýže s čočkou polovinu smažené cibule a opatrně promíchejte vidličkou. Pokrm navršte do mělké mísy a navrch upravte zbytek cibule.

Mžaddra - rýže s čočkou a osmaženou cibulkou  Foto: Mžaddra – rýže s čočkou a osmaženou cibulkou; foto: Jeruzalém

Jeruzalém

Jeruzalém Foto:

Yotam Ottolenghi & Sami Tamimi

Autoři této knihy vyrůstali v 70. až 80. letech minulého století v Jeruzalémě, aniž by se znali. Yotam žil v židovské čtvrti na západě tohoto starobylého města, Sami v jeho arabské čtvrti na východě. Setkali se v Londýně roku 1999 a stali se z nich obchodní partneři ve firmě Ottolenghi, která mimo jiné provozuje restaurace a lahůdkářství. Jejich zážitky z dětství jim po čase posloužily jako inspirace při psaní této knihy. Tradiční recepty upravili tak, aby vyhovovaly životnímu stylu a chutím současných kuchařů a strávníků. Kniha je napsána jako pocta městu, kde se setkává mnoho kultur a také mnoho kuchyní z různých částí světa.

Obsahuje 120 receptů na přípravu zajímavých pokrmů ze zeleniny, luštěnin i masa, ale i dezertů, vybraných autory na základě jejich preferencí chutí a zvyků při vaření a také vzpomínek na to, jak se vařilo v jejich širších rodinách. Nesnažili se podrobně dokumentovat židovskou ani arabskou kuchyni v uvedeném městě, šlo jim spíše o zachycení vlastních zkušeností a jejich využití v současném stylu vaření.

Vydalo nakladateství Slovart.

Uložit

Videa

reklama

reklama