Mladá husička s bílým zelím a chlupatým knedlíkem

Doba přípravy:
Počet porcí: 4
Mladá husička s bílým zelím a chlupatým knedlíkem Foto:
Mladá husička s bílým zelím a chlupatým knedlíkem
Foto: archiv Prima

Husa se zelím a knedlíkem je klasika, která nemůže nikdy zklamat. Pokud nemáte svůj osvědčený rodinný recept, vyzkoušejte tenhle od šéfa Zdeňka Pohlreicha.

Všechny recepty z 18. dílu s tématem VELIKONOCE najdete ve speciálu Teď vaří šéf!, kde nechybějí ani další informace z natáčení, bonusová videa a další "laskominy".

Suroviny
husa
jablko 2 ks
cibule 1 ks
hřebíček 2–3 ks
tymián
kmín
sůl
Na kysané zelí:
vývar 1 dl
voda 1 dl
cibule 1 ks
kmín
sůl
Na knedlíky:
uvařené brambory
syrové brambory
vejce 2 ks
sůl
Postup
1

Odřízněte křídla, husu osolte zevnitř i zvenku a okmínujte. Pak si připravte náplň: nakrájená jablka smíchejte s cibulí, hřebíčkem a tymiánem. Část směsi použijte jako náplň do husy a část dejte na dno pekáče. Husu položte prsama dolů, přiklopte a pečte zvolna zhruba hodinu na 140–150 stupňů. V polovině pečení husu otočte.

2

Mezitím si připravte kysané zelí: do kastrůlku dejte rozehřát sádlo, orestujte nakrájenou cibulku a přidejte zelí. Ochuťte cukrem, solí, kmínem a bobkovým listem. Podlijte vodou a nechte asi 20 minut dusit pod pokličkou. Průběžně míchejte, a pokud se voda odpaří, podlijte zelí vývarem. Nakonec zahustěte jíškou.

3

Jako přílohu podávejte domácí knedlíky: nastrouhejte uvařené brambory a část syrových brambor. Pak přidejte vejce, zasypte moukou a posolte. Potom dostrouhejte zbytek syrových brambor, vypracujte těsto, pomocí dvou lžic vytvarujte noky a dejte vařit do vroucí vody.

4

Husu vyndejte stranou a výpek nechte ohřát v kastrůlku, dokud se nevypaří šťáva. Pak přidejte jíšku, zalijte cca 1 dcl studené vody, nechte zahřát a přeceďte.

5

Upečená jablka položte na talíř a přidejte naporcovanou husu. Na další talíře nandejte zelí a knedlíky, šťávu nalijte do omáčkovníku a podávejte.

Mladá husička s bílým zelím a chlupatým knedlíkem Foto:

Mladá husička s bílým zelím a chlupatým knedlíkem Foto:

Mladá husička s bílým zelím a chlupatým knedlíkem Foto:

Mladá husička s bílým zelím a chlupatým knedlíkem, foto: archiv Prima

Videa

reklama

reklama