Miso rizoto s houbami a máslem

Doba přípravy:
Počet porcí: 4
Miso rizoto s houbami a máslem  Foto:
Miso rizoto s houbami a máslem
Foto: kuchařka Zdravá jídla z pomalého hrnce

Toto rizoto je moderní japonská verze italské klasiky. Pokrm můžete připravit z různých druhů zeleniny, např. dýně a cukrového hrášku, pokud neseženete asijské houby, nahraďte je hlívou ústřičnou. Recept můžete připravit v pomalém hrnci nebo klasicky v hrnci na sporáku.

Článek

Negima Yakitori Foto:

14 receptů na japonský způsob

Máte rádi sushi nebo třeba rámen a rádi byste ochutnali jiná jídla s japonským šmrncem? Z našeho seznamu si rozhodně vyberete :)
Suroviny
sezamový olej 1 lžíce
propláchnutá sushi rýže 300 g
česnek, najemno nakrájený 2 stroužky
jarní cibulka, najemno nakrájená (zelené a bílé části zvlášť) 2 ks
bílá miso pasta 4 lžíce
máslo 50 g
asijské houby, např. shitake (pouze nakrájené kloboučky), shimeji a enoki 400 g
baby špenát 50 g
opražená sezamová semínka k podávání
Postup
1

V POMALÉM HRNCI: Ve velké pánvi rozehřejte olej na střední teplotu. Přidejte rýži, česnek a bílé části jarní cibulky a míchejte 1 minutu, aby se rýže obalila v česneku a cibulce. Dejte do pomalého hrnce. Smíchejte miso pastu se 750 ml vařící vody a nechte pastu rozpustit. Přemístěte do pomalého hrnce a vařte 1 hodinu a 15 minut na vysokém stupni. V polovině vaření zamíchejte.

2

V pánvi rozpusťte 20 g másla na středně vysokou teplotu. Přidejte houby a smažte 3 minuty, dokud lehce nezměknou. Dejte houby a 185 ml vařící vody do pomalého hrnce. Dobře zamíchejte a vařte 15 minut. Přidejte zbytek másla, špenát a případně ještě 185 ml vařící vody, pokud je potřeba. Vařte 10–15 minut, dokud nebude špenát měkký a rýže al dente. Dokořeňte podle chuti.

3

Podávejte ozdobené zelenými částmi jarní cibulky a opraženými sezamovými semínky.

4

NA SPORÁKU: Ve velké hluboké pánvi rozpusťte 20 g másla na středně vysokou teplotu a smažte houby 3 minuty, dokud lehce nezměknou. Dejte je stranou.

5

Snižte teplotu na střední a rozehřejte olej. Přidejte rýži, česnek a bílé části jarní cibulky a míchejte 1 minutu, aby se rýže obalila v česneku a cibulce.

6

Smíchejte miso pastu se 750 ml vařící vody a nechte pastu rozpustit. Do pánve nalijte jednu naběračku miso vývaru a až se vstřebá, přilijte další naběračku. Pokračujte v přilévání vývaru, dokud rýže není téměř al dente. Přidejte zbytek másla, špenát, houby a případně ještě 185 ml vařící vody, pokud je potřeba. Vařte 5 minut, dokud nebude špenát měkký a rýže al dente. Dokořeňte podle chuti.

Podávejte ozdobené zelenými částmi jarní cibulky a opraženými sezamovými semínky.

Miso rizoto s houbami a máslem  Foto: Miso rizoto s houbami a máslem; foto: kuchařka Zdravá jídla z pomalého hrnce

Zdravá jídla z pomalého hrnce

Zdravá jídla z pomalého hrnce Foto:

Olivia Andrews

Díky receptům z této kuchařky můžete rodinu i přátele jednoduše a zároveň stylově nasytit zdravými a výživnými pokrmy.

Každý recept je vymyšlený tak, aby ho bylo možné připravit i ve dnech, kdy zrovna nemáte příliš mnoho času na vaření. Stačí ráno vložit suroviny do pomalého hrnce, a když se večer vrátíte domů, váš byt bude naplněný vůní dobrého jídla. Navíc díky pomalé přípravě můžete z potravin získat výrazně víc živin i zdraví prospěšných látek.

100 receptů je vždy popsáno ve dvou variantách – jedna je určená pro pomalý hrnec, podle druhé ten samý pokrm můžete připravit i bez něj na sporáku či v troubě.

Nakladatelství Omega, 499 Kč

Videa

reklama

reklama