Letní dort s vanilkovým korpusem

Doba přípravy:
Letní dort s vanilkovým korpusem Foto:
Letní dort s vanilkovým korpusem
Foto: Pradobroty.cz

Chcete si připravit vyloženě letní dort? Vyzkoušejte tento osvědčený s vanilkovým korpusem! Výbornou chuť mu dodá krém z tvarohu a především zdobení z čerstvého ovoce – výběr je jen na vás! ;)

Článek

Nejlepší dorty Foto:

20 nejlahodnějších dortů pro každou příležitost

Příležitostí, které si zaslouží dort, je v životě naštěstí dost a dost. A je to dobře, protože receptů na ty nejúžasnější dorty je také spousta. A kdo má rád sladké, může...

Tipy od Marcely: 

1) Můžete použít jen bílky z cca 7 velký vajec, nebo jako já použijte kombinaci celých vajec a bílků. Dohromady by měly vážit 240 g a vychází to třeba na 3 velká celá vejce, nebo 4 malá + 1 bílek, já osobně měla 2 maličké bílky a přidala jsem 3 malá (tak XS) vejce.

2) Pokud je tvaroh hodně vodnatý, je lepší ho nechat dopředu vykapat přes plátýnko.

Suroviny
Korpus: 21 cm
máslo (ideální pokojové teploty) 220 g
vejce 240 g
prášek do pečiva 1 ks
kysané podmáslí nebo kefír 360 ml
vanilkový extrakt 2 lžičky (nebo 20 g vanilkového cukru)
sůl 2 g
Krém:
máslo 150 g
tvaroh z vaničky 500 g
Dokončení:
marmeláda z letního ovoce 6 lžic
sezónní ovoce na ozdobu
Postup
1

Korpus: Troubu zapněte na 180 °C (horkovzduch na 160 °C).

2

Dno dortové formy o průměru 21 cm vyložte pečicím papírem a upněte do obruče. Boky ničím nepomazávám ani nevysypávám. Chci, aby se piškot přichytil na obruč - stačí ho pak jen odříznout a mám na dortu rovné boky.

3

Změklé máslo vložte do mísy, přidejte cukr a vyšlehejte do bílé nadýchané hmoty. Poté přidejte vejce a zapracujte do máslové směsi.

4

Nakonec ještě rychle zapracujte vanilkový extrakt. V této fázi nemusíte šlehat nijak moc, stačí, aby se našlehané máslo s cukrem hezky spojilo s vejci.

5

V jiné míse smíchejte hladkou mouku, sůl a prášek do pečiva.

6

Šlehač přepněte na menší otáčky a do máslové směsi přidejte podmáslí (kefír) a následně i mouku. Nešlehejte zbytečně dlouho, stačí, aby všechny ingredience byly propojené v homogenní směs.

7

Těsto nalijte do připravené formy, urovnejte stěrkou do roviny, vložte formu do trouby a pečte 60–75 minut. Propečenost zkoušejte špejlí - musí z korpusu vyjít suchá. Upečený dort vyndejte opatrně z trouby a nechte zcela vychladnout na mřížce.

8

Krém: Povolené máslo ušlehejte společně s cukrem. Poté do něj za stálého šlehání po lžících přidávejte tvaroh.

9

Dokončení: Korpus odřízněte od boků formy nožem, odstraňte obruč a ze spodu vyndejte pečicí papír. Korpus se při pečení nejspíš vyboulí nahoru, takže je potřeba ho zarovnat cukrářským nožem do roviny. Následně korpus 2 x prokrojte.

10

Ovoce na ozdobu omyjte, osušte, lehce posypejte cukrem a nechte asi 10 minut stát (ovoce se tím lehce zakonzervuje a nebude osychat a kazit se).

11

První patro posaďte na servírovací tác, potřete ho 3 lžícemi marmelády, naneste část krému a uhlaďte ho. Stejně pokračujte i s druhým patrem.

12

Poslední plát korpusu dejte na předchozí připravená patra, potřete krémem (marmeládu nedávejte). Krémem potřete i boky dortu a stěrkou zarovnejte.

13

Zbytek krému můžete dát do cukrářského pytlíku s ozdobnou špičkou a ozdobit vršek dortu. Na ozdobu použijte i připravené sezónní ovoce. Dort dejte do lednice alespoň na 3 hodiny proležet.

Letní dort s vanilkovým korpusem Foto: Letní dort s vanilkovým korpusem, Foto: Pradobroty.cz

Pradobroty Foto: Objevte Pradobroty!

Lásku k jídlu si hýčkám už od dob, kdy jsem byla malé děvče. Tenkrát mi vařila maminka a školní jídelna. Když jsem vyrostla a osamostatnila se, musela jsem si začít vařit a péct sama. Záhy jsem zjistila, že mě to baví a docela i jde, protože mé výtvory chválí nejen můj muž, ale i kamarádi, známí a kolegové v práci.

V roce 2011 jsem se stala "matkou na mateřské" a abych nebyla intelektuálně nevytížená a z péče o potomstvo se nezbláznila, začala jsem jídlo fotit a založila blog Pradobroty.cz.

Na blogu najdete recepty převážně české a evropské a v 90 % takové, kde náročnost a výsledný efekt stojí v rozumném poměru.

Videa

reklama

reklama