Květinový sulc

Doba přípravy:
Počet porcí: 4
Květinový sulc  Foto:
Květinový sulc
Foto: David Turecký / Květinová kuchařka

Opravdu nevšední kombinace vepřového sulcu a jemných jedlých květů bude ozdobou jarní hostiny. Na tuhle dobrotu vaši hosté určitě dlouho nezapomenou :)

Suroviny
vepřové nožičky 2 ks
mrkev 2 ks
hrášek 50 g
celý černý pepř 10 kuliček
kvetoucí hořčice 50 g
kvetoucí rukola 25 g
brutnák 20–30 květů
jarní cibulka a jemný ocet k podávání
Postup
1

Vepřové nožičky zalijte litrem vody a přiveďte k varu. Sesbírejte všechnu pěnu a nečistoty, které vystoupají na povrch. Přidejte bobkový list a celý pepř a vařte mírným varem, dokud maso neodpadává od kosti. V hrnci to trvá asi dvě hodiny, v papiňáku půl hodiny.

2

Mrkev a petržel očistěte. Mrkev nakrájejte na nudličky silné půl centimetru a dlouhé dva až tři centimetry, petržel na tenká kolečka.

3

Když je maso uvařené, sceďte vývar přes plátýnko do jiného hrnce. Povařte v něm nakrájenou zeleninu, jen asi 5 minut. Zelenina musí zůstat pevná na skus, nesmí se rozpadat. Když je uvařená, opět sceďte vývar. Zeleninu odložte stranou a vývar nechte vychladnout do ztuhnutí. Pokud nemáte trpělivost do druhého dne, zchlaďte hrnec s vývarem ve studené vodní lázni. Seberte tuk z povrchu a hrnec uložte do lednice.

4

Teď můžete vypreparovat velmi malé (až homeopatické) množství masa z vařených vepřových nožiček. Můžete přikrájet i část kůže, pokud ji máte rádi. Má vysoký obsah kolagenu, je velmi zdravá, ale rozhodně ji můžete vynechat.

5

Rendlík se ztuhlým sulcem nahřejte, sulc po obvodu hrnce se rozpustí, ale zůstane dost pevné hmoty ke krájení a aranžování. Vyjměte hmotu z hrnce a nakrájejte na tak tenké plátky, jak jen bude možné.

6

Nádobu, ve které budete sulc chladit, tence vytřete olejem. Na dno vyskládejte květy brutnáku a kolečka petržele. Přikryjte velmi tenkými plátky tuhého sulcu. Aranžujte další vrstvy zeleniny, květů hořčice a rukoly. Zakončete plátkem rosolu. Květiny jsou lehké a mají tendenci vyplouvat na povrch, proto je uvězníte mezi plátky tuhého sulcu nebo pod kousky zeleniny.

7

Zbylý sulc rozpusťte v hrnci. Vyčkejte, až bude vlažný, a pak jím celou kreaci zalijte. Vrstvy se opět ochotně spojí dohromady. Rozpuštěný sulc však nesmí být příliš horký, aby květiny nezvadly. Nechte v lednici ztuhnout do druhého dne. Vyklopte na mísu, krájejte na plátky a podávejte s octem, mladou cibulkou a oblíbeným chlebem.

Květinový sulc  Foto:

Květinový sulc, foto: David Turecký / Květinová kuchařka

Na obrázku jsou použity květy hořčice seté, rukoly seté, brutnáku lékařského a listy lichořeřišnice.

Květinová kuchařka – jedlé kvítí a býlí na vaření i zdobení

Květinová kuchařka Foto:

Jana Vlková

Objevte nové chutě a vůně prostřednictvím jedinečných receptů s jedlým kvítím a býlím, které váš talíř promění v malířské plátno plné lákavých barev a tvarů.

Sběr květů bude díky věrným ilustracím herbáře, který je spolu s receptovou částí přehledně rozdělen do čtyř ročních období kytkožrouta, procházkou nejen růžovým sadem.

Kniha Jany Vlkové vám poradí, kam a kdy se na lov kvítí vydat, čím se vyzbrojit nebo jakým místům a rostlinám se naopak vyhnout; obsahuje 99 rostlinných druhů, zajímavé informace i tipy a také recepty na výtečné polévky, saláty, hlavní jídla či sladkosti. Sbírání a následné zpracování darů přírody, to není jen radost z neotřelých pokrmů, ale i cesta k vnitřnímu klidu, pohodě a vyrovnanosti.

Foto receptů: David Turecký, Ilustrace herbáře: Pavla Dvorská

Nakladatelství Smart Press, k dostání na www.smartpress.cz za 449 Kč

Další báječné recepty z Květinové kuchařky najdete v jarním čísle časopisu Prima FRESH, které je právě v prodeji:

Článek

Prima FRESH jaro 2015  Foto:

Přivítejte jaro s novým číslem časopisu Prima FRESH!

Jaro se nezadržitelně blíží a všichni milovníci jídla nedočkavě vyhlížejí úrodu čerstvých dobrot. Nejinak je tomu u nás v redakci, proto jsme pro vás připravili nové číslo...
Videa

reklama

reklama