Křenová omáčka s hovězí loupanou plecí a bramborem

Doba přípravy:
Počet porcí: 5
Křenová omáčka s hovězí loupanou plecí a bramborem Foto:
Křenová omáčka s hovězí loupanou plecí a bramborem
Foto: Darina Křivánková

Česká klasika, která se z našich jídelníčků trošku vytratila, ale rozhodně nezaslouženě. Smetanová omáčka dochucená výrazným křenem je prostě báječná.

Kulinární pořad Hrdina kuchyně sledujte každou sobotu na Primě!

Suroviny
loupaná hovězí plec v celku (nebo hovězí krk) 1 kg
hovězí vývar asi 2 litry
mléko 1250 ml
máslo 120 g
pěkný kousek čerstvého křenu (dle chuti)
sůl
citron a cukr podle chuti
Postup
1

Maso uvařte v dobře osoleném vývaru doměkka, bude to trvat asi 2 hodiny. Po uvaření nechte maso ve vývaru dojít, ať do sebe nasaje zpátky veškerou šťávu a chuť z vývaru.

2

V hrnci pomalu začněte restovat mouku, jakmile začne vonět, přidejte kostičky 2/3 másla, díky tomu si máslo zachová hezkou chuť a mouka nebude padat na jazyk. Jakmile se vytvoří jíška, začněte pomalu vmíchávat chladné mléko, mírně osolte, přilejte polovinu smetany. Omáčku nechte na velmi mírném plamenu vařit asi 50 minut. Musí se dobře zavařit, pak se bude mnohem lépe trávit.

3

Poté přidejte strouhaný křen, omáčku dochuťte cukrem, citronem, křenem a solí. Krátce, asi 3 minuty, prohřejte. Těsně před podáváním zašlehejte do horké omáčky zbylou smetanu a již mimo vařič přidejte oříšek másla, omáčce dodá sametovou barvu i chuť.

4

Maso nakrájejte na plátky, rozdělte na talíře a podávejte s omáčkou a vařenými bramborami. Případně doplňte taky trochu strouhaného křenu.

PRIMA TIP: Omáčku můžete zesílit také částí hovězího vývaru, který použijete místo mléka.

Článek

13 receptů na klasické české omáčky Foto:

13 receptů na klasické české omáčky

Pokud bychom měli vybrat typicky české jídlo, bude to asi nějaká omáčka s knedlíkem. Není to zrovna hit zdravé výživy podle současných trendů, ale co naplat? Všichni jsme...
Videa

reklama

reklama