Konfitovaná daňčí kýta se švestkovou omáčkou

Už dost šéfe: Recept, konfitovaný daněk II

Období zvěřinových hodů vrcholí. K nákupu zvěřeny je ideální čas. Že nevíte, co s ní? Inspirujte se lahůdkou v podobě daňčí kýty. Recept pro náš web připravili kuchaři penzionu U Zběhlíka. Konfitování sice vyžaduje více času, příprava pokrmu však není složitá a výsledek stojí za to.

Nebojte se zvěřinu zařadit do svého jídelníčku. Uvidíte, že úprava takového masa není tak náročná jak jste možná očekávali.

Zvěřina obecně vyžaduje kvůli nízkému obsahu tuku rozdílnou úpravu. Nejčastěji se špikuje.

Maso "z lesa" se často před samotnou kuchyňskou úpravou takzvaně moří (nakládá). Jednoduše se zbaví blan, osolí se, prošpekuje a obloží pokrájenou kořenovou zeleninou s divokým kořením. Na závěr jej zalijeme rozpuštěným máslem a necháme den odležet na chladném místě.

K přípravě konfitované dańčí kýty budete potřebovat následující suroviny:

Daňčí kýta
Špek
Sádlo na konfitování
Čerstvý rozmarýn
Olej
Sůl
Pepř

Na švestkovou omáčku:

Kvalitní červené víno
Omáčku demi-glace
Čerstvé švestky (povidla)
Houby
Cukr
Olivový olej

Postup:

Kýtu odblaníme a prošpikujeme špekem a větvičkami rozmarýnem. Maso osolíme, opepříme a orestujeme na sádle. Orestované maso následně ponoříme do rozpuštěného sádla a necháme cca 10 hodin konfitovat v mírně rozehřáté troubě.

Po deseti hodinách maso vyndáme a můžeme servírovat.

Připravíme si omáčku. V hrnci necháme redukovat červené víno, do něho přidáme trochu cukru, omáčku demi-glace, švestky a houby.

Na závěr pak omáčku na talíři ještě pokapeme olivovým olejem.

Jako přílohu můžete servírovat bramborovou kaši.

Další zajímavé recepty přímo od kuchařů, které kontroloval Zdeněk Pohlreich během natáčení pořadu Už dost, šéfe! najdete ve speciálu pořadu ZDE

Článek

Koláče oceněné v regionální soutěži

EXTRA VIDEO: Potěší nejen na Martina. Recept na slavné choltické koláčky krok za krokem.

Místní paní kuchařce se přezdívá koláčková mamka. Právě ona většinou peče plné plechy choltické kynuté chlouby. Poprosili jsme jí, aby nám krok za krokem ukázala recept, ...

Nebojte se přípravy omáčky demi-glace. Co přesně to je?

Dá se říci, že jde o silný hovězího či telecí vývar.

Na přípravu takového vývaru budete potřebovat:

Hovězí kosti a klouby, kořenovou zeleninu, cibule, rajský protlak, červené víno a „divoké“ koření jako je bobkový list, celý černý pepř, nové koření.

Postup:

Kosti opečeme se zeleninou a protlakem do hněda, přisypeme koření a zalijeme studenou vodou. Na mírném ohni pak vaříme nejméně 24 hodin. Nezapomeňte ze shora hrnce odebírat tuk s pěnou a dolévat vodu.

Hotový vývar přecedíme přes utěrku, přilijeme k němu červené víno a redukujeme na třetinu obsahu. Správná demi-glace po vychlazení želíruje.

Šéfe, nedívej se!

Kdyby se vám nechtěl poctivý vývar dlouze vařit, nebo jste na něj před přípravou omáčky jednoduše zapomněli, můžete si pomoci i kostkou bujonu, nebo koupí demi-glace jako polotovaru.

Autor: Zuzana Schneidewind

Kamera: Jan Kundera

Videa

reklama

reklama