Jáhlové šišky s mákem a brusinkami

Doba přípravy:
Počet porcí: 3–4
Jáhlové šišky s mákem a brusinkami Foto:
Jáhlové šišky s mákem a brusinkami
Foto: Na Talířek.cz - Petra

Máte doma malého kuchtíka nebo kuchtičku? Pak je tento recept přímo pro vás! Nebo spíše pro ně, jde totiž o dětské jídlo, ale i postup přípravy je upravený pro děti. Tak hurá do kuchyně!

Jáhly možná neznáte, ale jsou hlavní surovinou dnešního receptu. Vyrábějí se loupáním prosa setého (což je obilnina). Dříve se u nás jáhly používaly v kuchyni opravdu hodně, ale nakonec je klasické pšeničné produkty a brambory vytlačily. Jáhly jsou také opravdu bohaté na vitaminy. Obsahují vitamin A a vitaminy skupiny B. Také mají dostatek draslíku, fosforu, hořčíku, vápníku, železa a dalších minerálních látek a stopových prvků. To ale nejsou všechna pozitiva, mají také nižší glykemický index, jejich energie se tedy uvolňuje postupně do těla. To znamená, že budete mít spoustu síly a nedostanete brzy hlad. Když k nim přídáte trochu másla, mák, skořici a brusinky, uvidíte, že si opravdu pochutnáte.

Suroviny
jáhly 200 g
hladká špaldová mouka 100 g
škrob 3 lžičky
rozemletý mák 100 g
máslo 2 lžíce
skořice 2 lžičky
zavařené brusinky na podávání (podle chuti)
Postup
1

Jako první si musíte udělat těsto, ze kterého budete potom válet šišky. To bude největší zábava.

2

Jáhly uvařte podle návodu na obalu. 3/4 odeberte a všechny ostatní rozmixujte ve foodprocesoru s hladkou moukou a škrobem. Pokud nemáte foodprocesor, tak použijte třeba tyčový mixér (mívá mixovací nádobu, použijte tu).

3

Přidejte zbytek jáhel a rukama zapracujte těsto, které bude hezky držet pohromadě a nebude se lepit. Klidně přidejte ještě mouku.

4

Uválejte tenké válečky a ty dejte vařit na páru nebo do vody jen na krátkou dobu. Zhruba asi na 4 minutky.

5

Vyndejte z vody nebo páry a nechte okapat.

6

Rozpalte pánev, přidejte dvě lžíce másla, potom přihoďte šišky a chvíli opékejte, dokud nebudou trochu zlaté.

7

Až budou šištičky opečené, přidejte mák a skořici, promíchejte a můžete podávat.

8

Na talíři si potom k šištičkám přidejte ještě brusinky. Uvidíte, že si pochutnáte!

Jáhlové šišky s mákem a brusinkami Foto:

Jáhlové šišky s mákem a brusinkami                                                               Foto: Na talířek

Na talířek.cz Foto: Co si dáme na talířek?

Jmenuji se Petra, jsem Ambassador ve společnosti Jamie Oliver Food Revolution a se svojí dcerou Lindou vám chci ukázat, že vaření s dětmi může být skvělá zábava. Pojďme děti přirozeně naučit jíst dobře, poznat kvalitní suroviny, nestresovat je tím, co můžou a nemůžou, a hlavně se naučme užít si společný čas v kuchyni.

Na našem společném blogu Natalířek.cz najdete recepty, videa, postřehy a tipy, které vám snad přinesou tu správnou inspiraci pro vaření s dětmi a pro děti.

Videa

reklama

reklama