Jablečné kynuté kapsičky

Doba přípravy:
Počet porcí: 20 ks
Jablečné kynuté kapsičky  Foto:
Jablečné kynuté kapsičky
Foto: Tereza Sychrová FOODLOVER.CZ

Jablkových receptů není nikdy dost. Jasně, stačí lístkové těsto a štrůdl máte na stole hned. Zkuste ale pro změnu občas jablka spárovat s těstem kynutým, moučníky jsou poté takové nadýchanější.

Suroviny
Na těsto:
mléko 1/4 l
rozpuštěné a vychladlé máslo 100 g
čerstvé droždí 30 g
sůl 1 špetka
cukr 100 g
nastrouhaná kůra z 1/2 citronu
Na náplň:
jablka 6 ks
máslo 1 plátek
třtinový cukr podle chuti
voda podle potřeby
vailka nebo vanilkový cukr
mleté ořechy, rozinky (nemusí být)
vejce na potírání kapsiček
Postup
1

Nejdříve si připravte těsto: 4 lžíce vlažného mléka rozmíchejte se lžící cukru, lžící mouky a rozdrobeným droždím. Nechte asi 15 minut stát na teplém místě, než kvásek vzejde. Zbylou mouku, cukr, žloutky, máslo, sůl, citronovou kůrů a vzešlý kvásek zpracujte v míse. Pokud máte hnětací robot, svěřte tuhle práci jemu. Pokud robot na hnětení nevlastníte, nejdříve vařečkou v míse hněťte těsto minimálně 10 minut, až se do těsta dostane dostatek vzduchu a je úplně hladké, lesklé a nelepí se ke stěnám mísy! (Nutno říct, že je to docela fuška). Úroveň prohnětení určuje výslednou konzistenci těsta, proto hnětení opravdu nepodceňte, a hněťte, dokud vám síly stačí, jinak budou výsledné kapsičky tuhé. Těsto v míse přikryjte utěrkou a na teplém místě nechte podle teploty kynout hodinu až hodinu a půl (těsto musí zdvojnásobit svůj objem). Během kynutí těsto jednou prsty zmáčkněte, dostanete tak z něj ven vzduch.

2

Zatímco těsto kyne, připravte si jablkovou náplň. Jablka oloupejte a nastrouhejte na plátky. Do těžší pánve dejte jablka, zalijte asi 2 lžícemi vody, oslaďte podle chuti, přidejte skořici a plátek másla. Jablka duste, až jsou měkká a hlavně se z nich vyvaří všechna tekutina. To může trvat asi 20 minut. Do náplně taky můžete přidat mleté ořechy nebo rozinky.

3

Vykynuté těsto rozválejte na plát, silný asi 3 až 5 milimetrů. Plát těsta si rádýlkem nebo nožem rozkrájejte na pravidelné čtverce. Záleží na vás jak velké chcete kapsičky mít, já jich většinou z uvedeného množství udělám asi tak 20 kusů. Jablečnou náplní plňte těsto, které po okrajích vždycky potřete vejcem. Okraje k sobě dobře přitlačte (můžete použít i vidličku). Kapsičky ze shora propíchejte vidličkou, naskládejte v dostatečné vzdálenosti na plech vyložený pečícím papírem a nechte ještě 10 minut dokynout. Kapsičky na povrchu potřete zbylým vajíčkem.

4

Pečte v předehřáté troubě na 180°C asi 20 minut, až je těsto hezky světle hnědé.

Jablečné kynuté kapsičky   Foto:

Jablečné kynuté kapsičky  Foto:

Jablečné kynuté kapsičky  4 Foto:

Jablečné kynuté kapsičky                                          Foto: Tereza Sychrová, FOODLOVER.CZ

Kdo je Foodlover.cz ?

FoodloverJmenuju se Tereza Sychrová a můj blog vznikl v létě roku 2012 z čisté lásky k jídlu, vášně k vaření a potřeby seberealizace jinde než ve škole a v práci.

Foodlover.cz jsem především já – od malička velká milovnice jídla a všeho, co s jídlem souvisí, mimo to v posledních letech také milovnice cestování, advokátní koncipientka, nenapravitelný nervák, perfekcionista a rozená pečovatelka o své blízké. Všechno se vším souvisí, a tak tyhle moje vlastnosti zároveň hodně utvářejí i podobu blogu.

 

 

Videa

reklama

reklama