Hovězí guláš s houskovým knedlíkem

Doba přípravy:
Počet porcí: 4–8
Hovězí guláš s houskovým knedlíkem Foto:
Hovězí guláš s houskovým knedlíkem
Foto: Pradobroty.cz

Na přípravu celého pokrmu je potřeba velké množství času. Pokud ho chcete stihnout na nedělní oběd, začněte už v sobotu večer. Uvařte si doma hovězí guláš podle Romana Vaňka, stejně jako Marcela z blogu Pradobroty!

Suroviny
Guláš:
hovězí kližka 1 kg
cibule 1 kg
sádlo 100 g
sůl 1 a 1/2 lžičky
mletá červená paprika 2 lžíce
drcený kmín 1 lžička
rajský protlak 2 lžíce
hovězí vývar 1 a 1/2 l
sušená majoránka 1 lžička
Knedlík:
droždí 10 g
mléko 250 ml
rohlík 1 ks (cca 40–60 g)
vejce 1 ks
špetka soli a špetka cukru
Postup
1

Příprava guláše: Cibuli oloupeme a nakrájíme nahrubo. V širokém kastrolu rozpálíme sádlo, vsypeme cibuli a kmín a na středním plameni orestujeme do hněda. Cibule je opravdu hodně, ze začátku bude dosahovat třeba do půlky kastrolu, na konci jí zbyde jen po dně.

2

Restování dohněda trvá klidně i 40 minut, je potřeba s cibulí občas míchat, aby se nepřipalovala a nepřehánět to s intenzitou ohně. Když je cibule hnědá, stáhneme kastrol z ohně a necháme vše 10 minut dojít.

3

Maso očistíme a nakrájíme na 2 cm velké kostky. Cibuli opět rozpálíme, vložíme do kastrolu maso a ze všech stran orestujeme dohněda. Maso během restování pustí šťavu - tu musíme nechat zcela odpařit (použije-li se mražené maso, šťávy je víc než z čerstvého).

4

Osmahnuté maso zasypeme solí, pepřem a paprikou, přidáme rajský protlak a restujeme asi dvě minutky - nápek seškrabujeme ze dna, aby se nepřipaloval.

5

Pak maso podlijeme vývarem, přihodíme bobkové listy, přivedeme k varu, stáhneme oheň na minimum a pod podkličkou dusíme minimálně 3 hodiny, raději déle (a čím déle, tím lépe).

6

Jakmile je maso dostatečně měkké a omáčka hotová, přidáme v dlaních rozemnutou majoránku, minutku povaříme a guláš stáhneme z ohně. Necháme 15 minut odpočinou a servírujeme. Guláš je výborný i odležený, druhý nebo třetí den.

7

Příprava knedlíků: Ohřejeme mléko tak, aby bylo vlažné. Mouku smícháme se solí, vložíme do mísy a uděláme v ní důlek, do kterého nalijeme část mléka, rozdrobíme do něj droždí a přidáme maličko cukru. Mléko s droždím zlehka promícháme a necháme 5 minut odpočívat.

8

Pak přidáme zbytek mléka, celé vejce a vymícháme kypré těsto. Rohlík nakrájíme na malé kostičky a zapracujeme do těsta. Vše přikryjeme utěrkou a necháme 30 minut na teplém místě.

9

Mezitím v širokém hrnci začneme vařit vodu, kterou osolíme.

10

Z lehce nakynutého těsta vytvoříme dvě šišky tak, aby se na délku vešly do hrnce (počítáme s tím, že knedlík ve vodě nabyde) a vložíme je do vroucí vody - vaříme 9 minut z jedné strany, pak knedlík otočíme a vaříme opět 9 minut z druhé strany.

11

Uvařené knedlíky vyjmeme z vody a okamžitě špejlí na několika místech propícheme, aby pára mohla ven a knedlík se nesrazil. Rovnou i nakrájíme nití nebo velmi ostrým nožem.

12

Knedlíky, které hned nepodáváme, přikryjeme čistou utěrkou, aby neosychaly, poté je skladujeme v uzavíratelné nádobě v chladu.

Hovězí guláš s houskovým knedlíkem 2 Foto:

Hovězí guláš s houskovým knedlíkem; foto: Pradobroty.cz

Pradobroty Foto:

Objevte Pradobroty!

Lásku k jídlu si hýčkám už od dob, kdy jsem byla malé děvče. Tenkrát mi vařila maminka a školní jídelna. Když jsem vyrostla a osamostatnila se, musela jsem si začít vařit a péct sama. Záhy jsem zjistila, že mě to baví a docela i jde, protože mé výtvory chválí nejen můj muž, ale i kamarádi, známí a kolegové v práci.

V roce 2011 jsem se stala "matkou na mateřské" a abych nebyla intelektuálně nevytížená a z péče o potomstvo se nezbláznila, začala jsem jídlo fotit a založila blog Pradobroty.cz.

Na blogu najdete recepty převážně české a evropské a v 90 % takové, kde náročnost a výsledný efekt stojí v rozumném poměru.

Videa

reklama

reklama