Houby do zásoby

Doba přípravy:
Počet porcí: 1 litr
Houby do zásoby Foto:
Houby do zásoby
Foto: Láska prochází kuchyní

Nejkrásnější okamžik je ten, když s napětím a bušícím srdcem vstoupíte do lesa... Rostou? A pak vás les pohltí, splynete s ním a najednou je vidíte...

Na balení sušených hub budete potřebovat: malý hrnek z varného skla, bílý pečicí papír, stuhu, malé dřevěné krabičky, lepidlo Herkules, přírodní kůži.

Na houbové sádlo: dřevěné krabičky s víčkem, pečicí papír, kulatou koženou barevnou tkaničku, dřevěné knoflíky.

Suroviny
houby vhodné k sušení 1 košík
Na 1 litr houbového sádla:
domácí čerstvě vyškvařené sádlo 500 ml
čerstvé houby 1 kg
tymián 1 snítka
sůl
Postup
1

Houby očistěte a nakrájejete na tenké plátky. Rozložte je na pečicí papír a usušte na stinném místě nebo v sušičce. Uzavřete je do skleniček.

2

Část sušených hub rozemelte na jemný prášek a zabalte do malých sáčků nebo krabiček. Toto houbové koření je ideální k dochucování polévek a omáček.

3

Sádlo: Houby nakrájejte na kostky zhruba 3 x 3 cm. Na části sádla je opékejte asi 10 až 15 minut. Přidejte zbytek sádla, tymián a šťávu z poloviny citronu. Zvolna prohřejte, dosolte podle chuti. Nechte částečně vychladnout, než si nachystáte potřeby k zabalení.

4

Balení: Na pečicí papír obkreslete obvod horního okraje hrnku, přidejte cca půl centimetru a vystřihněte kolečko. Po celém obvodu kolečka vystříhejte v přidané šíři (půl centimetru) malé trojúhelníčky v rozestupech asi dvou centimetrů. Vzniklé záložky ohněte směrem dovnitř kolečka – vytvoříte papírové víčko k hrnečku, které připevníte stuhou.

5

Malé dřevěné krabičky naplňte houbovým kořením. Kolem spodního lemu víčka nalepte herkulesem proužek přírodní kůže. Z kůže udělejte "ouško" na víčku – kožený provázek přeložte a zauzlujte. Těsně za uzlem kůži odstřihněte a přilepte k víčku.

6

Dřevěné krabičky vyložte pečicím papírem a naplňte vlažným sádlem. Kuchyňskou pinzetou urovnejte houby a bylinky. Nechte sádlo zcela vychladnout. Krabičku uzavřete víčkem a převažte koženou tkaničkou s navlečeným dřevěným knoflíkem.

Houby do zásoby Foto: Láska prochází kuchyní

Houby do zásoby. Foto: Láska prochází kuchyní

 

Láska prochází kuchyníLÁSKA PROCHÁZÍ KUCHYNÍ

Uvařte, zabalte a věnujte jedlý dárek

Kniha Denisy Bartošové obsahuje nejen báječné recepty na jedlé dárky všeho druhu – pro děti, ženy (maminky, dcery, kamarádky…) i muže (partnery, tatínky…), ale především originální nápady na jejich balení. Láska prochází kuchyní je přehledně rozdělena do kapitol odpovídajících tematicky jednotlivým měsícům – vždyť únor je lásky čas, červen patří dětem a prosinec si tvorbu dárků pro blízké přímo žádá! S autorčinou pomocí zvládnete jedlý dárek připravit do posledního puntíku (kniha obsahuje také přílohu, kde najdete jmenovky, krabičky, kornouty atd.), ale poslední krok – darování – je již pouze na vás.

Vydává nakladatelství Smart Press, www.smartpress.cz

Videa

reklama

reklama