Hot cross buns – anglické mazanečky

Doba přípravy:
Počet porcí: 12 ks
Hot cross buns - anglické mazanečky Foto:
Hot cross buns - anglické mazanečky
Foto: archiv blog.KitchenAid.cz

Jsou anglickou obdobou našeho mazance. Kříž na povrchu bochníčků má symbolizovat buď ukřižování, anebo měsíc rozdělený na čtvrtiny, a jak naznačuje název, nejlepší jsou teplé.

Suroviny
hladká mouka (ideálně 00) 550 g
plnotučné mléko 300 ml
máslo 50 g
kůra z 1/2 pomeranče
mletá skořice 1 lžička
sušené droždí 7 g
vejce 1 ks
cukr 90 g
semínka z 1 vanilkového lusku
vanilková esence 1 lžička
nasekané oříšky a rozinky 100 g
Na kříže:
hladká mouka 2 lžíce
studená voda 2,5 lžíce
zdobicí sáček
Glazura:
zlatý sirup nebo rozšlehané vejce
Postup
1

Mléko s jemně nastrouhanou kůrou z pomeranče zahřejte na středním plamenu pod bod varu. Odstavte z ohně, přidejte máslo a vanilkovou esenci. Míchejte, dokud se máslo nerozpustí a dejte stranou.

2

Mouku, cukr, droždí, vanilkové semínko a koření smíchejte. Postupně přilévejte vychladlé mléko, rozmíchaná vejce a míchejte 10 minut.

3

Hotové těsto by mělo být pěkně elastické, a když do něj píchnete prstem, vrátí se zpět do původního tvaru. Velkou misku (ideálně keramickou) vymažte olejem a těsto, vytvarované do pravidelného bochníku, do něj vložte. Přikryjte čistou utěrkou a dejte kynout na teplé místo. Těsto by mělo kynout 90–120 minut, dokud nezdvojnásobí objem.

4

Po této době těsto vložte zpět do misky kuchyňského robota a míchejte dalších 5 minut. Mezitím postupně přisypte v libovolné kombinaci rozinky, případně jiné sušené ovoce, nasekané oříšky.

5

Menší plech na pečení s vysokým okrajem vymažte olejem. Z těsta vytvarujte 12 ks „buchtiček“ a naskládejte je na plech. Překryjte utěrkou a nechejte opět kynout na teplém místě asi 45 minut. Těsně před pečením si z vody a mouky udělejte kašičku a pomocí zdobicího sáčku vytvořte na žemličkách kříže. Nejlepší je zdobit v kuse a nedělat mezery.

6

Troubu předehřejte na teplotu 220 stupňů a v takto vyhřáté troubě pečte 15 minut, dokud žemličky nebudou krásně zlaté. Zatímco se pečou, v malém kastrůlku rozehřejte 5 lžic zlatého sirupu (nebo medu). Hned jak hot cross buns po upečení vyjmete z trouby, potřete je sirupem. Pokud nemáte zlatý sirup, před pečením žemle potřete rozmíchaným vejcem.

7

Úplně nejlepší jsou ještě za tepla! Servírujte s máslem a domácími povidly anebo se slaným karamelem.

Recept připravila Ivana Jindřichová z blogu „Cat & Cook“, víc receptů najdete na blog.kitchenaid.cz.

Článek

Slovenská baba  Foto:

20+ nejlepších velikonočních receptů, které ctí tradice

Zatímco na Vánoce je slavnostní menu téměř neměnné, Velikonoce dávají mnohem větší prostor vyzkoušet něco nového. Vyberte si z našich receptů a oslavte tyto krásné svátky...
Videa

reklama

reklama