Dokonalý čokoládový fondán

Doba přípravy:
Počet porcí: 9
Dokonalý čokoládový fondán  Foto:
Dokonalý čokoládový fondán
Foto: kuchařka Čokoláda

Důvod, proč lidé tento dezert zbožňují, je jeho tekutý střed, který se při prokrojení horní vrstvy rozlije po talíři jako láva. Zvlášť pokud jej podáváte s vanilkovou nebo černorybízovou zmrzlinou nebo ovocnou omáčkou, prolnou se obě textury do sousta čirého blaha.

Kýženého stavu docílíte jedině perfektním načasováním. Připravte o jeden kousek navíc a upečete ho v předehřáté troubě 9 minut. Vyjměte ho, rozkrojte a podle konzistence středu upravte čas. Zbylé fondány tak upečete perfektně!

Suroviny
kvalitní hořká čokoláda 125 g
máslo 150 g
špetka soli
větší vejce 4 ks
holandské kakao 2 lžíce
zmrzlina k podávání
máslo na vymazání formiček
Postup
1

Připravte si 9 samostatných formiček na pudink či na muffiny o průměru 7 cm a výšce 4 cm. Vymažte je máslem a po obvodu vyložte pečicím papírem tak, aby formičku zlehka přesahoval. Vyskládejte je na plech vyložený pečicím papírem.

2

Do misky ve vodní lázni nasekejte čokoládu a máslo, zlehka osolte a rozehřejte. V jiné míse prošlehejte vidličkou vejce s cukrem, až vznikne pěna, a pomalu přimíchejte čokoládovou směs. Prosejte navrch mouku a kakao a promíchejte. Směs nalijte do formiček, každou naplňte tak do tří čtvrtin a uložte do lednice na 2 hodiny až 2 dny.

3

Troubu předehřejte na 180 °C a na zkoušku upečte jeden fondán, abyste správně odhadli dobu pečení a vnitřek koláčku zůstal opravdu tekutý. Pečte jej 9–10 minut, vytáhněte z trouby a rozřízněte jej. Pokud je vnitřek tekutý, ale vnější strana je upečená, můžete stejně dlouho při dané teplotě upéct i zbytek fondánů. Buďte ale opatrní, i pár minut navíc způsobí, že se fondány celé propečou. Podávejte je s kopečkem oblíbené zmrzliny.

Dokonalý čokoládový fondán  Foto: Dokonalý čokoládový fondán; foto: kuchařka Čokoláda

Čokoláda

Čokoláda Foto:

Kirsten Tibballs

Pro všechny, kdo mají rádi čokoládu, jsou tu sladké, netradiční recepty, klasické i současné. Kirsten Tibballs, šéfkuchaři přezdívaná "australská královna čokolády", provozuje školu pro domácí kuchaře, kteří chtějí ovládnout jemné umění čokolády a cukrářství. Její dlouholeté zkušenosti učitelky jí umožnily shromáždit tuto úžasnou sbírku receptů pro všechny, kteří si rádi dají něco sladkého na zub a kteří chtějí ohromit své přátele a rodinu pečlivě připravenými pokrmy z čokolády. Čokoláda je vždy hlavní ingredience každého receptu.

Recepty jsou rozdělené do tří kategorií: lehké, středně těžké a obtížné. Kirsten pečlivě krok za krokem popisuje celou přípravu a doprovází ji mnoha fotografiemi, takže budete mít dokonalý přehled o celé přípravě. Čokoládové brownies, sušenky s kokosem či malinami, čokoládové koláče, karamelová nebo čokoládová pěna, čokoládový crème brûlée, mléčné čokoládové medové pralinky... To je čokoláda! Svůdná, nádherná, nejlepší!

Nakladatelství Omega, 499 Kč

Videa

reklama

reklama