Daňčí kýta s dýňovou omáčkou a špeclemi

Doba přípravy:
Počet porcí: 4
Daňčí kýta s dýňovou omáčkou a špeclemi Foto:
Daňčí kýta s dýňovou omáčkou a špeclemi
Foto: Menu podle Koko

Opakujeme základní zvěřinovou mantru: „Když nemáte daňka, dejte tam jelena. A když nemáte jelena, kanec neuškodí.“ Jen je důležité respektovat velikost masa a porovnat ji s vaší představou, jak musí být propečené, aby vám chutnalo.

U dýně je výběr jasný – používejte máslovou, tedy tu hruškovitého tvaru. Na čtyři porce jí spotřebujete zhruba půlku.

Suroviny
dančí kýta 500 g
olej 2 lžíce
sůl 1/2 lžičky
krystalová sůl na dochucení
špecle 500 g
máslo 2 lžíce
čerstvá naklíčená řeřicha
Na dýňovou omáčku:
oloupaná máslová dýně 250 g
cibule 70 g
máslo 30 g
tymián 6 větviček
drcený kmín 1/2 lžičky
vývar na podlití 350 ml
crème fraîche nebo tučná kysaná smetana 80 g
vývar na zředění omáčky 200–300 ml
Postup
1

Nejnáročnější je v tomto receptu příprava omáčky. Dýni oloupejte a vydlabejte jádřinec. Dužinu nakrájejte na dvoucentimetrové kostky. Chce to ostrý nůž, je tvrdá. Očistěte petržel a cibuli, opět pokrájejte. Začněte předehřívat troubu na 170 stupňů.

2

V nádobě s pokličkou, kterou můžete dávat i do trouby, na másle zarestujte zeleninu dohněda, potrvá to asi 10 minut. Přidejte kmín, bobkový list, citronovou šťávu a tymián. Následuje první dávka vývaru, která se v troubě skoro vyvaří, ale chuťově se určitě neztratí. Pečte pod pokličkou asi 80 minut. Troubu nevypínejte, dýni hned vystřídá maso. Měkkou zeleninu rozmixujte ponorným mixérem nebo propasírujte spolu s trochou dalšího vývaru. Výsledné pyré přiveďte v rendlíku k varu, přidejte crème fraîche nebo kysanou smetanu a vymíchejte dohladka. Poslední várkou vývaru dolaďte hustotu omáčky, aby odpovídala vašim představám.

3

Celkově by vám na tenhle recept mělo stačit 600 ml zeleninového, hovězího, telecího nebo zvěřinového vývaru. Ještě ochutnejte – možná bude třeba přidat sůl a pepř, trochu citronové šťávy nebo naopak cukru. Říznější omáčku zajistí špetka sušeného chilli.

4

Ostatní je už úplná hračka. Stáhněte teplotu trouby na 150 stupňů. Maso odblaňte, celý povrch potřete olejem a rozpalte pánev, dokud se z ní nebude kouřit. Nechte maso ze všech stran opéct dohněda, vložte je do pekáčku a pečte asi 25 minut v předehřáté troubě. Pak bude střed masa růžový. Dál můžete propékat ještě 10–15 minut, pak už maso zbytečně trápíte. Po vyjmutí ho nechte ještě alespoň 8 minut odpočívat, teprve pak ho můžete nakrájet na plátky.

5

Rozehřejte máslo na pánvi a orestujte špecle. Zabere to právě těch 8 minut čekání na maso. Vmíchejte řeřichu, přihřejte dýňovou omáčku a může se podávat. Maso dolaďte krystalky soli a čerstvě mletým pepřem.

Daňčí kýta s dýňovou omáčkou a špeclemi Foto:

Daňčí kýta s dýňovou omáčkou a špeclemi, foto: Menu podle Koko

Menu podle Koko – kuchařka plná videí

Menu podle Koko Foto:

Veronika Koko Kokešová

Veronika Kokešová, známá coby blogerka a moderátorka Koko, představuje svou první kuchařskou knihu, která obsahuje kapitoly reprezentující konkrétní sezonu nebo surovinu – jídla lze mezi sebou kombinovat podle chuti. Těšit se tak můžete na menu ze dvora i z pastviny, menu houbové, myslivecké, bezmasé či rozkvetlé. A proč je Menu podle Koko – kuchařka plná videí? Každý recept obsahuje QR kód, díky němuž si můžete přehrát video a vařit tak s bezprostřední Koko tváří v tvář.

Videa se od října 2014 postupně spouštějí nejen na blogu, ale také pod názvem Menu podle Koko na nejnavštěvovanější české internetové televizi Stream.cz, která je základnou Veroničiných pořadů MENU domů a MENU v sezoně.

Vydalo nakladatelství Smart Press, www.smartpress.cz

Videa

reklama

reklama