Citronový dort se sněhovou čepicí

Doba přípravy:
Počet porcí: 6–8
Citronový dort se sněhovou čepicí Foto:
Citronový dort se sněhovou čepicí
Foto: profimedia.cz

Osvěžující dezert je velmi oblíbený právě pro svou svěží chuť a lehkou strukturu. Působí velmi efektně, a přitom příprava není příliš složitá. A pokud chcete, můžete si připravit vlastní korpus z křehkého těsta.

Suroviny
Náplň:
vaječný žloutek 4 ks
kukuřičný škrob 1/3 hrnku
voda 1,5 hrnku
cukr 1 a 1/3 hrnku
sůl 1/4 lžičky
máslo 3 lžíce
citronová tráva 1/2 hrnku
dortový korpus 1 ks
Sněhová čepice:
bílky 4 ks
vinný kámen 1 špetka
cukr 2 lžíce
Postup
1

Vyšlehejte žloutky ve středně velké míse a dejte stranou.

2

Ve středně velkém hrnci smíchejte kukuřičný škrob, vodu, cukr a sůl. Vyšlehejte, aby se vše spojilo. Na střední teplotě směs ohřívejte, často míchejte a přiveďte k varu. Vařte 1 minutu. Sundejte z ohně a postupně všlehejte horkou směs do žloutků a míchejte, dokud nespotřebujete asi polovinu směsi.

3

Vaječnou směs vraťte zpět do hrnce, na úplně mírném ohni míchejte a vařte další 1 minutu. Sundejte z ohně a jemně vmíchejte máslo, citronovou šťávu a kůru. Míchejte, dokud se vše dobře nespojí.

4

Směs nalijte do koupeného předpečeného korpusu a navrch rozprostřete sněhovou čepici (návod níže), dokud je náplň ještě horká. Ujistěte se, že bílky všude zakrývají náplň a jsou dotaženy k těstu.

5

Pečte v troubě předehřáté na 190 °C na střední příčce 10–12 minut nebo dokud nebude pusinková směs zlatavá. Vyndejte z trouby a nechte vychladnout. Než budete koláč krájet, ujistěte se, že je opravdu studený.


Sněhová čepice: bílky a vinný kámen dejte do mixéru se šlehacími metlami. Šlehejte bílek, až se budou dělat měkké špičky, potom postupně přidávejte cukr a nepřestávejte šlehat asi 1–2 minuty, dokud se nebudou tvořit pevné špice. Vyšlehanou směs hned naneste na citronový koláč.

Citronový dort se sněhovou čepicí Foto: Citronový dort se sněhovou čepicí, foto: Profimedia.cz

Další skvělé recepty s citrusy najdete v aktuálním čísle časopisu Prima FRESH:

Článek

Jarní koleda s Prima FRESH  Foto:

Užijte si jarní koledu s novým číslem časopisu Prima FRESH!

Zbrusu nové číslo časopisu Prima FRESH najdete v prodejní síti už od 9. března – a je plné receptů, které vám domů přivolají jaro.
Videa

reklama

reklama