Naučíme vás 5 nejlepších vyprošťováků ze silvestrovské kocoviny!

5 nejlepších vyprošťováků  Foto:
5 nejlepších vyprošťováků
Foto: iStock

Nový rok v zamlženém oparu a s pořádným bolehlavem? Předejděte tomu některým zaručeným “vyprošťovákem”, který vám první den nového roku pomůže vychutnat dosyta. Nebo alespoň přežít…

Co vlastně způsobuje kocovinu? Prozaicky řečeno, může za to rozklad alkoholu v krvi a v jednotlivých orgánech. Naše játra uvolňují enzym zvaný alkohol dehydrogenáza, který když se smíchá s opravdovým alkoholem, začne vylučovat chemickou látku zvanou acetaldehyd. Ten má pak na svědomí, že je nám druhý den zle.

Přinášíme 5 rychlých vyprošťováků, které vás zaručeně nakopnou po silvestrovské noci do života!

1. Uzená česnečka s vejcem

Trochu all-in.one: česnek, tuk i bílkovina. Jak účinné! Uzený vývar si připravte dopředu a pak ho nechte prohřát a do horkého vývaru přidejte koňskou dávku nastrouhaného česneku. Až začne probublávat, rozklepněte do něj i vejce, ale žloutek nechte spíše v tekutém stavu. Bramborem se neobtěžujte, není čas na hrdinství.

2. Bloody Mary

Je to klasika a právem! Rajčatový džus totiž obsahuje vysoké množství vitamínů C, B, E a účinné antioxidanty – lykopeny, které odvádějí škodlivé toxiny z těla. Vzhledem k tomu, že jste minulou noc té vodky už vypili dost, tak ji z receptu vynechejte a udělejte si tzv. Virgin Mary.

Potřebujete: rajčatový džus, citronovou šťávu, worcesterskou omáčka, tabasco, chilli papričky, černý pepř, sůl, křen a hovězí bujón. Tuhle ďábelskou směs promíchejte a ozdobte stonkem řapíkatého celeru a plátkem citronu, pokud to chcete mít ťip ťop. Největší drsoň si do “Marie” rozklepne syrové vejce!

5 nejlepších vyprošťováků  Foto: 5 nejlepších vyprošťováků – Bloody Mary. Foto: iStock

3. Poctivý fresh

5 nejlepších vyprošťováků  Foto:

Už třicátého si připravte ošťavňovač a zkontrolujte, že máte v lednici pomeranče, zázvor, salátovou okurku a další ovoce do novoročního freshe. Musí být opravdu superzdravý, aby byl účinný. Čerstvě vymačkaná šťáva je podle odborníků ideální na to, abyste ráno doplnili přírodní sacharidy, vitamíny i tekutiny. Popíjením alkoholu jste totiž přišli o spoustu potřebných látek a půllitříkem poctivého freshe je zase doplníte. Zázvor snižuje agresivitu žaludeční kyseliny a zvyšuje tvorbu trávicích šťáv, takže je skvělým přírodním prostředkem na zklidnění žaludku a nevolnost. Okurka zase obsahuje vitamín A, K, železo, vápník i hořčík, pomeranče nezbytné céčko.

4. Sprite

Vědci zase zkoumali a přišli na to, že tenhle jinak poměrně nezdravý bublinkový nápoj dokáže vaši kocovinu nejlépe odbourat. Sprite podle jejich bádání zrychluje proces rozkládání alkoholu v krvi.

5. Kyselá snídaně

Možná nemáte na jídlo ani pomyšlení, ale překvapivě zavináče nebo okurku byste docela rádi. To si tělo říká o detox! Pokud do sebe nechcete jen naházet sklenici kysaného zelí nebo nakládaných okurek, připravte si skvělý zavináčový salát, který bude chutnat na silvestra i ráno poté.

Potřebujete: 400 g zavináče, 1 cibule, 1 jablko loupané, 2 nakládané okurky, 100 g majonézy, 2 lžíce bílého jogurtu, 1 lžíci hořčice, sůl, pepř, cukr, citronovouá šťávu

Zavináče i se zeleninou, kterou obsahují, pokrájejte na nudličky, cibuli, jablíčko i okurky nadrobno. Vše společně smíchejte, přidejte zbylé přísady a spojte v salát. Dochuťte a odložte na chladné místo odpočívat, nejlépe do druhého dne.

Autor: Kamila Ulčová

Článek

Nejlepší vyprošťovací polévky Foto:

Nejlepší vyprošťovací polévky, které zaručeně fungují!

Blíží se silvestrovské oslavy a s nimi je spjata konzumace nejen dobrého jídla, ale i pití. Pokud chcete Nový rok prožít v pohodě a bez následků, myslete na to už teď a...
Videa

reklama

reklama