Julia Child a její kuchařské umění je stále aktuální

Julia Child a její kuchařské umění  Foto:
Julia Child a její kuchařské umění
Foto: archiv

Julia Child byla jednou z prvních opravdových hvěz, které propagovaly gastronomii v televizi. Rozhodla se přenést svou vášeň pro vytříbenou francouzskou gastronomii do kuchyní obyčejných Američanek. Její kniha se stala bestsellerem na celém světě a dodnes vychází v nových a nových vydáních.

S francouzskou kuchyní se poprvé seznámila v roce 1948, kdy se společně se svým manželem Paulem odstěhovala do Paříže. Půl roku navštěvovala známou francouzskou školu vaření Le Cordon Bleu a díky získaným znalostem se rozhodla společně se svými spolužačkami Louisette Bertholle a Simone Beck založit vlastní školu vaření: L’Ecole de Trois Gourmandes: Školu tří gurmánek.

Právě v této sestavě vytvořily kuchařku, která se v šedesátých letech stala naprostým bestsellerem. Kuchařka Mastering the Art of French Cooking, v českém překladu Umění francouzské kuchyně, se stala jakousi příručkou pro kulinářskou komunitu. Kniha měla neuvěřitelných 734 stran a byla vydána ve dvou dílech.

Julia Child a její kuchařské umění 2 Foto:

Julia Child neprezentovala své recepty pouze v knižní podobě, od roku 1963 běžel v televizi pořad The French Chef, který z této ženy udělal televizní a kulinářskou hvězdu. Oběma způsoby se jí povedlo změnit vztah Američanek k potravinám a vaření. Přesto se našla řada jejích odpůrců, kteří ji kritizovali především kvůli jejímu opakovanému nemytí rukou při přípravě jídel a nezvyklému chování v kuchyni. Vadilo jim například údajné pohráváni si se syrovým masem. I tak ale získala tato žena řadu ocenění; byla první ženou, která získala místo v síni slávy The Culinary Institute Hall of Fame. Za svého působení vydala ještě řadu dalších kuchařek – Baking with Julia, Julia’s Casual Dinners nebo In Julia’s Kitchen with Master Chefs.

Julia Child a její kuchařské umění 5 Foto:

Její příběh byl natolik zajímavý, že se v roce 2009 rozhodla režisérka Nora Ephron natočit film inspirovaný právě Julií Child. Kromě samotného života slavné kuchařky se tu seznámíte s Julií Powell, která založila kuchařský blog věnovaný receptům z kuchařky Mastering the Art of French Cooking. Její snahou bylo během jednoho roku vyzkoušet všechna jídla, která jsou v ní sepsána. Film nese jasný název: Julie & Julia a Julii Child si v něm zahrála jedinečná Meryl Streep, které v roli Julie sekundovala Amy Adams.

Julia Child a její kuchařské umění 4 Foto:

Základní informace:

• Narozena 15. srpna 1912 ve městě Pasadena v Kalifornii.

• Její rodné jméno bylo Julia Carolyn McWilliams.

• Studovala Dívčí školu Katherine Branson, kuchařskou školu Le Cordon Bleu a Smith College.

• Zemřela 13. srpna 2004 v městě Montecito v Kalifornii.

Julia Child a její kuchařské umění 3 Foto:

Její nejznámější citáty:

• „I was 32 when I started cookiing: up until then, I just ate.“

• „The only time to eat diet food is while you’re waiting for the steak to cook.“

• „People who love to eat are always the best people.“

• „A party without cake is just a meeting.“

• „If you are afraid of butter use cream.“

• „I enjoy cooking with wine, sometimes I even put it in the food I´m cooking.“

• „It´s hard to imagine a civilization without onions.“

Autor: Tereza Pánková, www.tastytalkings.com

Světoznámá bible kulinářského umění a základní příručka všech milovníků francouzské kuchyně.

Umění francouzské kuchyně Foto:

Umění francouzské kuchyně je úctyhodně objemná, mimořádně podrobně, ale zároveň přehledně zpracovaná příručka nabízející celkem pět set dvacet čtyři receptů, které osobně prověřila sama Childová a s ní několik generací amatérských i profesionálních kuchařek a kuchařů z celého světa – ale zdaleka nejen to. Najdete v ní detailní rady, jak správně používat jednotlivé suroviny a ingredience, jak vybírat a připravovat zeleninu, ovoce, ryby i červené maso, jak jídlo sladit s přílohami a nápoji. Childová ukazuje, jak francouzští mistři kuchařského umění krájí a porcují, jaké používají nádobí, jak doslova kouzlí s vínem.

Samotné recepty jsou rozdělené do deseti kapitol, na jejichž počátku vždy najdete stručný úvod do „tématu“. Naučíte se vařit francouzské polévky, předkrmy, hlavní jídla i dezerty. Dozvíte se spoustu zajímavého o francouzských omáčkách, které jsou podle mnohých skutečnou korunou každého dobrého jídla, o jednotlivých druzích masa, drůbeže, ryb a zeleniny. Všechny recepty jsou stručné a srozumitelné, neboť Childová vždy myslela především na amatéry, a samozřejmě nechybějí ani přesné údaje o jednotlivých ingrediencích.

Knihu vydalo nakladatelství Jota.

Videa

reklama

reklama