Naučte se 10 základních grilovacích triků od mistrů!

10 grilovacích triků od mistrů  Foto:
10 grilovacích triků od mistrů
Foto: iStock

Grilování se v letních měsících skloňuje ve všech pádech. Češi jsou vesměs národ “masomilný”, a jakmile rozkvete zahrada, naplní se i lednice marinádou, pivem a fláky masa. Nabízíme pár osvědčených zlepšováků od mistrů, jak vaši letní grilovačku přivést k dokonalosti!

1. Kuřecí vždy s kůží

Kuřecí maso je na gril super. Je hotové rychle a díky své neutrální chuti snese mnoho variant, jak je upravit. Pamatujte si, že je ale vždy výhodnější používat kusy s kůží. Ta v mase uschová potřebnou vlhkost a šťávu. Kuřecí na grilu nebude nikdy suché. Při grilování nejprve dejte kůži dospod, aby se zatáhla a maso ochránila před vysušením.

10 grilovacích triků od mistrů  Foto:

2. Dejte tam flák

Cokoli tenoučkého nemá na grilu smysl. Pro tenké plátky je lepší úprava na rozpáleném kameni, ale pořádná grilovačka si žádá vyšší gramáž. Myslet musíte samozřejmě na dobu, kterou ten kus mamuta stráví nad žárem. U hovězího, jehněčího a vepřové panenky je úprava “rare” ideální, kuře by však vždy mělo být úplně hotové, tedy “very well done”!

3. Zelenina? Ano!

Grilovaná zelenina je výborná a grilovat se v tomto směru dá prakticky cokoliv – mezi nejoblíbenější druhy patří lilek, cuketa, paprika, jarní cibulky, chřest, houby nebo cibule. Zamyslete se nad tím, že některé druhy zeleniny jsou měkké a plné vody, jiné tvrdší a budou potřebovat více času. Zeleninu můžete napíchnout na špízy nebo grilovat samostatně. Vyvarujte se malých nebo příliš tenkých kousků a koleček, které se vám mohou žárem rozvařit a nebudou k ničemu.

PRIMA TIP: Grilovat lze i ovoce. Zkuste třeba ananas nebo broskve, které podávejte se zmrzlinou jako originální grilovaný dezert.

Recept

Kořeněný ananas  Foto:

Kořeněný ananas

Překvapivě lahodné je grilované ovoce. Cukry v něm nad plameny zkaramelizují a chuť se mnohonásobně zvýrazní. Kromě nedostižného ananasu můžete grilovat třeba broskve,...

4. Rybí bláto nechcete

Delikatesou jsou grilované ryby. Ideální je samozřejmě losos. Díky pevným filetům s kůží gril dobře snáší. Úplné tabu by měly být mražené ryby, které se na grilu změní v nepoživatelné bláto. Pro gril si vybírejte ryby s pevnější konzistencí. Pstruha kupte chlazeného nebo čerstvého, napěchujte ho bylinkami a grilujte nejlépe v celku.

10 grilovacích triků od mistrů  Foto:

5. Přemýšlejte nad olejem

Olivový olej se skvělý a zdravý, ale pokud je příliš výrazný, může vám maso zbytečně “ovonět”. Na steak se daleko lépe hodí neutrální typy oleje, které nechají projevit přirozenou chuť masa. Pokud na svém olivovém oleji trváte, smíchejte ho na půl s olejem rostlinným. Silnou vůni a štiplavou chuť extra panenského řeckého oleje si nechte pro ten výborný salát!

6. Žár a čas je základ úspěchu

Dávat maso na vlažný gril nemá smysl, všechna šťáva se zbytečně vypeče. Chce to rozpálený gril, který maso rychle zatáhne a šťávu uvnitř uchová. Pak ale z největšího žáru maso přemístěte na kraj, kde se bude dopékat. Nechcete mít spálený okraj a uvnitř syrovou hmotu. Do masa nepíchejte zbytečně. Steak budete dělat cca 5 minut z každé strany, tak si to ohlídejte. Píchnout do masa znamená přijít o šťávu a to nechceme.

7. Co s mletým?

Jak na dokonalý burger? Do hovězího žádné jiné maso rozhodně nepatří, do mletého přidáte jen koření nebo sůl. Ideální je vybrat na mletí hovězí pupek. Z kombinace hovězího a vepřového uděláte skvělé karbanátky, tady už můžete trochu rozvinout fantazii a přidat cibulku, koření, česnek nebo bylinky. Vyzkoušet můžete i balkánskou dobrotu pljeskavicu, která je ze směsi hovězího a jehněčího masa a peče se jako tenká placka.

8. Na kvalitě záleží

Na gril rozhodně patří klobásy, špekáčky a párky! Jen se opravdu dobře ujistěte, že jsou plné masa a ne sóji s matlaninou ze separátu. Takový párek by vám při grilovačce reklamu neudělal. Na lov párků a klobás se vydejte k uzenáři, o kterém nemáte pochyby. Podivné grilovací tyčinky v supermarketech obejděte obloukem nebo si u nich alespoň pečlivě pročtěte složení.

10 grilovacích triků od mistrů  Foto:

9. Hlídejte teploměr

A jaká je správná teplota grilu? Ne více než 200 stupňů Celsia! Vše, co je nad dvě stě, se spéká a vlákna nepovolí. Vydržte i s nakukováním pod příklop grilu, opravdu to vydržte, aby se vám maso nakonec nezačalo dusit.

10. Nechte maso odpočívat

I když se už tak strašně těšíte, až se zakousnete, zkuste sebe i další hladovce od upečeného masa udržet ještě tak 3–4 minuty! Maso si po grilování musí trochu odpočinout, teprve pak bude dokonalé!

Autor: Kamila Ulčová

Videa

reklama

reklama