Chřest je lahodný a zdravý! Užijte si sezonu této tradiční české zeleniny naplno

Užijte si chřestovou sezonu naplno  Foto:
Užijte si chřestovou sezonu naplno
Foto: iStock

V Čechách patřil chřest k tradičně pěstovaným rostlinám a v 18. století byl velmi kvalitní chřest z Moravy dodáván i na císařský stůl ve Vídni. Za války jej na polích vystřídala výživná pšenice, ale v posledních letech se tato lahůdková zelenina vrací na výsluní.

Je libo zelený, bílý nebo fialový?

Chřest může být zelený, bílý nebo fialový, přičemž zelený a bílý je běžně k dostání na trzích i v supermarketech od jara do konce června. Bílý chřest je obecně považován za nejlahodnější, jeho chuť je velmi jemná. Zelený chřest je typický jsou výraznou, lehce nahořklou chutí. Fialový chřest má výraznou kořenitou a lehce nahořklou chuť. O bílém chřestu se traduje, že je významným přírodním afrodiziakem. Zelený chřest má zase nejvíce vitamínu C. Vždy jde však o stejnou rostlinu, která byla při pěstování rozdílně vystavena světlu.

Rady při nákupu a skladování

Při nákupu buďte obezřetní, abyste si pochutnali, je nutné koupit chřest čerstvý. Nesmí být zavadlý nebo oschlý, zažloutlý či zahnědlý a špičky by měly být uzavřené. Pokud při zarytí nehtu do řezné plochy vytéká tekutina, je chřest naprosto čerstvý. Pazoch by měl být krásné křehký a při ohnutí musí prasknout a zlomit se, ne se ohýbat jako guma. Aby se udržela čerstvost chřestu, pokud ho nebudete připravovat v den nákupu, je vhodné ho v chladničce zabalit do vlhké utěrky nebo vložit do sklenice s vodou. Oloupaný chřest se dá také spařit vodou a po vychladnutí zamrazit, tak vydrží mnohem déle.

Zajímavost: Chřest se dříve věšel na domy jako magická ochrana proti hromům.

Chřest propláchněte v ledové vodě, bude díky tomu krásně křehký. Foto: Chřest propláchněte v ledové vodě, bude díky tomu krásně křehký; foto: iStock

Chřest zdraví prospívá

Chřest obsahuje především vlákninu, která je prospěšná pro trávení a hubnutí, a velký obsah vody. Nezaostává za ostatní zeleninou ani v obsahu vitamínů a minerálních látek – obsahuje například vitamíny skupiny B, vitamín C a E, dále kyselinu listovou, která je nezbytná především pro těhotné ženy – zajistí správný vývoj plodu ve všech stadiích. Obsahuje i řadu stopových prvků, především draslík a zinek. Draslík pozitivně ovlivňuje vysoký krevní tlak. Chřest podporuje krvetvorbu, příznivě působí na oběhový systém a očistu organismu. Pomůže vám i při nekvalitním spánku. Příznivě ovlivňuje paměť a schopnost soustředit se. Je vhodný i pro lidi s cukrovkou, nejen pro svůj naprosto minimální obsah sacharidů. Účinky chřestu ocení také lidé s kožními problémy, ekzémem nebo akné. Skvělý je i při hubnutí, 100 g chřestu obsahuje do 25 kalorií, jen si dejte pozor na příliš tučné omáčky, které se k němu často servírují.

Chřestu velmi prospívá kombinace s vejci. Ideální jako snídaně nebo lehký oběd. Foto: Chřestu velmi prospívá kombinace s vejci. Ideální jako snídaně nebo lehký oběd; foto: iStock

Chřest a kuchyně

Zelený chřest se používá více ve studené kuchyni, kdy se konzumuje čerstvý, bez tepelné úpravy – je vhodný například do salátů; bílý a fialový chřest pak kraluje v teplé kuchyni. Chřest lze vařit, zapékat, grilovat, smažit či dusit. Dá se přidat do těstovin, omáček nebo salátů. Oblíbená je krémová polévka z chřestu. Chřest můžete zapéct s těstovinami nebo šunkou a sýrem. Zkusit také můžete chřestové rizoto. Výborný je i vařený bílý či zelený chřest s plátky čedaru. Vhodný je také jako zdravá příloha k masovým pokrmům. Typicky se chřest podává s holandskou omáčkou. Z chřestu se dají připravit dokonce dezerty – buď slaný se šunkou a sýrem, nebo netradičně na sladko s jahodami a vanilkovým krémem.

V našem speciálu najdete spoustu skvělých receptů, díky kterým si chřestovou sezonu náramně užijete:

PRIMA TIP: Když budete chřest vařit, svažte ho provázkem, půjde vám lépe vyndat a předejdete pak riziku polámání chřestu při vyjímání z hrnce, je totiž velmi křehký. Nezapomeňte ho oloupat a ze slupek můžete připravit vývar, aby se chřest zužitkoval celý. Bílý chřest oloupejte celý kromě špiček, zelný stačí oloupat ze spodní třetiny, u obou odkrojte asi 2cm spodní část, která bývá dřevnatá.

Bíl chřest oloupejte celý, zelený stačí loupat ze spodní třetiny. Foto: Bílý chřest oloupejte celý, zelený stačí loupat ze spodní třetiny; foto: iStock

Autor: Dana Špatenková

Videa

reklama

reklama