VIDEO: Jak uchovat česnek? Takhle by ho miloval i Dracula.

FRESH HREBINKOVA PESTITELKA CESNEKU II

Zdravotní zázrak i tradiční a nezbytné kuchyňské ochucovadlo v jednom. Právě v tomto podzimním čase si nejčastěji česnek z tuzemských zdrojů nakupujeme na nejrůznějších tržištích nebo rovnou z farem, abychom si udělali zásoby na zimu. Víte ale, jak paličky správně uchovávat?

Radujte se co nejdéle z ne zrovna levného nákupu českého česneku. Poslechněte si na videu pár rad, jak na jeho skladování, aby neplesnivěl a nevyčpěl.

Univerzální rada k bezpečnému uskladnění neexistuje. Uvádíme proto alespoň několik doporučení přímo od pěstitelky českého česneku, podle kterých by nám měl česnek vydržet nejméně do jara.

Základem správného uskladnění je suché prostředí. Přitom není nutné skladovat česnek ve vyloženě chladném prostředí. Naopak, osvědčuje se teplota kolem 15 °C, maximálně 20 °C.

Skladovat se dá i slušivě. Návod na netradiční a zároveň praktickou ozdobu z česneku najdete na následujících videích. Můžete do ní přidat i papričky či menší cibule.

Nejčastější rady na uskladnění česneku:

- Tradičně se k sušení česneku využívají vazby. Za nať k sobě pevně svážeme několik kusů palic česneku, ty zavěsíme do průvanu na suchém a chladnějším místě. Takové najdete například na půdě či ve stodole. Necháme česnek důkladně proschnout, aby nám přes zimu doma neplesnivěl a nehnil.
- Suchý česnek lze skladovat také v nádobě z kameniny s uzavíratelným víkem.
- Někdo palice skladuje uzavřené v obalech na vajíčka na větraném suchém místě (např. ve spíži).
- Ideální je též papírová krabice, do níž uděláte dírky.
- Palici česneku rozdělíme na stroužky a zbavíme je slupek. Poté stroužky necháme v mikrotenovém sáčku zmrazit.
- Česnek lze dlouhodobě uchovávat i naložením do soli. Čisté stroužky rozemeleme a smícháme se solí v poměru 20 dkg soli na 1 kg česneku. Takto uložený česnek ale částečně ztrácí své chuťové vlastnosti.
- Dříve se dobře usušený česnek zbavený natí ukládal také na síta s pískem do temného a chladného místa ve sklepě.

Nejlépe je paličkám ve větrané kameninové, nebo porcelánové nádobě s víkem Foto: Zuzana SchneidewindNejlépe je paličkám ve větrané kameninové, nebo porcelánové nádobě s víkemFoto: Zuzana Schneidewind

Krok za krokem. Odkoukejte, jak se váže okrasný cop z česneku:


Autor: Zuzana Schneidewind

Videa

reklama

reklama