Trdelník je tradiční vánoční pochoutka

Trdelník  Foto:
Trdelník
Foto: Thinkstock

Z téměř všech vánočních trhů se line typicky sladká vůně – může za ni trdelník, jinak řečený trdlo, sladké pečivo z kynutého těsta, bez kterého by vánoční procházce městem něco chybělo.

Prodává se většinou se svařeným vínem, se kterým pomáhá dotvářet tu pravou atmosféru. Pojďme se s touto vánoční dobrotou seznámit trochu blíže.

Kde se vzal trdelník?

Název staročeský trdelník zní sice lákavě a slibuje tradiční českou pochoutku, ve skutečnosti ale trdelník pochází z Maďarska, kde je znám pod názvem Kürtőskalács a vyrábí se zde už několik set let. S Maďary se trdelník dostal nejdříve na Slovensko – do města Skalice, které leží na moravském pomezí. Na Slovensku se trdelníku říká právě Skalický trdelník. Trdelník tedy nepochází z Čech, ale brzy si tu díky své lahodné chuti získal velkou oblibu a titul staročeský prostě táhne.

Trdelník 2 Foto:

Trdelník – jak vypadá ten tradiční?

Trdelník 5 Foto:

Trdelník připomíná svým tvarem velkou dutou kremroli, vyrábí se samozřejmě z kynutého těsta a ten tradiční se peče na dřevěném uhlí. Těsto se navíjí na kovový válec (dříve bukový), který by měl být o průměru 8–10 centimetrů. Při pečení se otáčí a potírá mlékem, ale někdy také vejcem nebo olejem, dokud nezíská lákavou zlatočervenou barvu. Z válce se musí sejmout opatrně, aby se neporušil jeho typický tvar. Na vrchu je posypán skořicovým cukrem, mletými mandlemi či oříšky s cukrem.

Jak si připravit domácí trdlo?

Vánoční trdelník není zrovna levná záležitost. Na trhu stojí 40, ale mnohdy i 60 korun. Připravit si ho můžeme i doma, sice je to trochu náročnější na čas, ale výsledek stojí jistě za to.

Trdelník 4 Foto:

Co budeme potřebovat?

• 500 g polohrubé mouky

• 80 g másla

• 2 vejce

• 3 lžíce moučkového cukru

• 250 ml mléka

• 1 kostku droždí

• špetku soli

• skořicový (případně i vanilkový cukr) na posypání

Trdelník 3 Foto:

Jak na to?

Nejprve je potřeba připravit si kvásek – do větší misky nasypeme mouku, uděláme důlek, do kterého nalijeme trochu vlažného mléka, přidáme cukr a nadrolíme droždí. Dáme na teplé místo a necháme 15 minut pracovat.

Posléze přidáme do těsta ostatní ingredience, těsto vypracujeme, necháme na teplém místě, přikryjeme utěrkou a necháme zhruba 30 minut vykynout, dokud těsto nezdvojnásobí svůj objem.

Z vykynutého těsta uválíme placku a nařežeme na pásky široké cca 3 cm a vysoké cca 4 mm. Těmito pásky obtočíme kremrolové trubičky (možno použít i zavařovací sklenice nebo nápojové plechovky obalené alobalem), pozor, pásky se musí překrývat, a potřeme je vejcem (možno přidat trochu mléka) nebo olejem a posypeme skořicovým a vanilkovým cukrem. Kdo nemá rád dobroty příliš sladké, tomu postačí jen skořicový cukr.

Na pečení je vhodný hlubší plech, trubičky opřeme o stěny plechu, aby těsto zůstalo ve vzduchu. Pečeme zhruba 8–10 minut o teplotě 180 ˚C. Během pečení je vhodné trdelníky otočit. Až získají krásnou zlatočervenou barvu, tak je vyndáme a znovu obalíme ve směsi vanilkového a skořicového cukru. Tím je trdelník hotov a můžeme si už jen pochutnávat.

Vyzkoušejte také domácí recept na estonský kringel neboli skořicový pletenec, který je trdlu chuťově velmi blízko:

Recept

Skořicový pletenec Foto:

Skořicový pletenec

Klasické kynuté těsto a spoustu másla se skořicí. Pak už stačí jen nevšední práce s těstem a za chvilku vykouzlíte tento krásný pletenec původem z Estonska, kde mu říkají...

Autor: Dana Špatenková

Videa

reklama

reklama