Proč (ne)jíme naše ryby?

Proč (ne)jíme naše ryby?  Foto:
Proč (ne)jíme naše ryby?
Foto: Thinkstock

Rybí maso je po tepelné úpravě lehce stravitelné. Je to také dietní potravina, vhodná zejména pro lidi trpící dnou a kornatěním tepen.

I když každý u nás zná jistě mnoho druhů mořských ryb, zaměříme se dnes na ryby sladkovodní, především na druhy žijící u nás.

Proč si většina z nás dopřává sladkovodní ryby pouze o Vánocích? A proč se po zbytek roku našim rybám téměř vyhýbáme? Určitě jedním z důvodů bude jistá větší pracnost při zpracování živých ryb, nutnost co nejrychlejšího zpracování (rybí maso se pro vyšší obsah vody rychle kazí), někdy komplikovanější konzumace při vybírání rybích kostí a bohužel také omezená sezonní nabídka sladkovodních ryb (v posledních letech ale některé velké potravinové řetězce nabízejí sladkovodní ryby celoročně živé nebo opracované).

Překonejme tyto zdánlivé problémy a pochutnejme si celoročně na kaprovi, štice, candátovi, pstruhovi, sumci, amurovi a dalších.

Proč (ne)jíme naše ryby? 4

Několik rad, tipů a receptů jistě pomůže zařazovat častěji naše sladkovodní ryby na talíř a obohatit tak náš jídelníček po celý rok.

Proč (ne)jíme naše ryby? 3Výběr ryby

V cenových relacích vychází jako nejdostupnější ryba tolstolobik, amur nebo kapr, naopak nejvýše ceněn bývá candát a úhoř.

V každém případě je nejdůležitější čerstvost! Samozřejmě, že nejčerstvější je ryba živá (i zde však dbáme, aby nebyl jedinec viditelně mechanicky poškozen a aby neprojevoval žádné známky nemoci). U již usmrcených a dále zpracovaných ryb by měla být struktura masa pevná, neblátivá, maso musí být dostatečně a trvale chlazené a u mražených ryb nesmí být maso znovu zmrazováno.

Zpracování

Vykuchanou rybu rozdělíme na filety, podkovy, popřípadě necháme vcelku celý trup.

Tip 1: Při odstraňování šupin škrábáním použijeme větší průhledný igelitový sáček, ve kterém rybu oškrábeme. Zabráníme tím odlétávání jednotlivých šupin do prostoru.

Tip 2: Pro konzumenty, kteří jsou příliš citliví na typickou rybí chuť, a ta je od konzumace zrazuje, je možno naporcovanou rybu naložit na 12 hodin do mléka. Maso částečně ztratí svou typickou rybí příchuť.

Tip 3: Stažením rybí kůže také eliminujeme pro někoho nežádoucí příchuť, navíc tím zbavíme rybu možného přebytečného tuku (zejména u kapra v břišních partiích).

Jednoduché rybí recepty použitelné v naší kuchyni po celý rok:

Proč (ne)jíme naše ryby? 2Kapr na cibuli

Suroviny:

• 1,5 – 2kg kapr

• 4 ks cibule

• 150 g másla

• 3 lžíce oleje

• sůl, kmín

Postup: Naporcovaného kapra osolíme, pokmínujeme, položíme do pekáčku kůží nahoru, podlijeme olejem a necháme asi 10 minut zapékat. Potom rozložíme po rybě cibuli nakrájenou na kolečka, přes cibuli poklademe plátky másla a necháme zvolna zapékat při 180–190 stupních asi 20 minut.

Proč (ne)jíme naše ryby? 5

Letní rybí polévka

Suroviny:

• rybí hlava + rybí odřezky (ocas, výřezy ploutví, jikry, mlíčí), celkem asi 300 g rybího masa

• 3 ks mrkve

• 1 ks kořenové petržele

• 2 ks starších rohlíků

• 3 lžíce oleje

• 2 stroužky česneku

• nové koření, bobkový list, pepř, sůl, čerstvá nať libečku

Postup: do hrnce vložíme maso, nakrájenou mrkev a petržel, sůl, pepř, nové koření, bobkový list a vaříme asi ve 2 litrech vody 25 minut. Potom odstraníme kuličky nového koření, bobkový list a vyjmeme rybí kousky. Zbylý vývar se zeleninou zlehka rozmixujeme tyčovým mixérem (nemixujeme do krémovité konzistence ale do menších kousků zeleniny!) Vychladlé rybí maso pečlivě obereme a vložíme do vývaru. Jako poslední vkládáme do hrnce ke krátkému povaření ještě případné jikry nebo mlíčí.

Rohlíky rozkrájíme na kostičky, smícháme s olejem a prolisovaným česnekem a na pánvi opečeme dozlatova.

Na talíři vkládáme do polévky nadrobno nasekaný libeček a osmažené krutony.

Na co si dát pozor!

Při zpracování úhoře je nutné důkladně zbavit maso úhoří krve – je totiž jedovatá!

Překonejme někdy zbytečné překážky při konzumaci našich ryb. I naše sladkovodní ryby jsou schopny obohatit náš někdy příliš jednotvárný jídelníček.

Autor: Alžběta Krchová

Vyzkoušejte další recepty ze sladkovodních ryb:

Recept

Štika na smetaně Foto: archiv Gurmet

Štika na smetaně

Jedinečná kvalita štičího masa vynikne, když ho podusíte se suchým bílým vínem.

Recept

Pstruh plněný kuskusovo-špenátovou nádivkou Foto: archiv Gurmet

Pstruh plněný kuskusovo-špenátovou nádivkou

Díky nádivce už nemusíte k rybě připravovat přílohu. Naplnit můžete i lína, který je podobně jako pstruh masitý a nemá příliš kostí.

Recept

Candát se slaninou a salátovými srdíčky Foto: archiv Gurmet

Candát se slaninou a salátovými srdíčky

Maso s jemně oříškovou chutí nesnese dlouhou úpravu. Jako jeho společníky zvolte ty nejlepší ingredience a za pár minut se můžete rozmazlovat královskou lahůdkou.

Recept

Perkelt z kapra Foto: Gurmet

Perkelt z kapra

Pochutnáváte si o svátcích pouze na smaženém kaprovi? Využijte toho, že je právě na trhu čerstvý a dejte si malou předpremiéru v novém stylu. Máme pro vás recept...

Recept

Lín s bílým zelím a křupavými škvarky  Foto: Knorr

Lín s bílým zelím a křupavými škvarky

Přidejte do svého jídelníčku více sladkovodních ryb. Jsou velmi chutné a samozřejmě zdravé. Vyzkoušet můžete třeba náš originální recept s křupavými škvarky s dušeným zelím.

Recept

Radegastův kapr Foto: Sladkovodní kuchařka

Radegastův kapr

Nastal čas výlovu rybníků, a právě teď je tedy nejlepší doba na recepty z čerstvého českého kapra. Je škodá dát si ho jen jednou za rok na Vánoce :) Vyzkoušejte výbornou...

Videa

reklama

reklama