Perník – vánoční suverén

Perník - vánoční suverén  Foto:
Perník - vánoční suverén
Foto: Thinkstock

Perník je sladké, tmavě hnědé pečivo. Původně byl nazýván peprník – podle pepře, jedné z jeho původních složek. Dnešní perník se díky svému univerzálnímu použití, výborné chuti i dlouhé trvanlivosti těší velké oblibě strávníků nejen při svátcích.

Složení: Dnešní perníkové těsto se skládá ze směsi pšeničné a žitné mouky, mléka, vajec, karamelizovaného cukru a medu. Dále se do těsta přidává skořice, zázvor, kardamom, muškátový oříšek, anýz. Těsto by se po smíchání mělo nechat řádně (i měsíc) odležet.

Tvary a podoby perníku: Častým motivem je perníkové srdce, tvary zvířátek nebo vánoční motivy. Povrch se zdobí cukrovou bílkovou polevou nebo čokoládovou polevou. Vánočně zdobené perníčky jsou nedílnou součástí vánočního cukroví. Oblíbené jsou také průmyslově vyráběné perníky slepované ovocnou marmeládou s čokoládovou polevou. Téměř architektonickým dílem je známá perníková chaloupka – výrobek z upečených perníkových plátů a spojovaný i zdobený cukrovou polevou.

Perník - vánoční suverén 3 Foto:

Jedinečné vlastnosti perníku:

Protože byl perník často dovážen na velké vzdálenosti, byl vyráběn tak, aby ani během dlouhého transportu neutrpěla jeho kvalita.

Perník - vánoční suverén 4 Foto:

Za svou trvanlivost vděčí velkému obsahu koření a také suchosti a tvrdosti. Perník je možno díky těmto vlastnostem skladovat v temnu a chladnu i několik měsíců.

Prima tip: Vánoční perníčky

Suroviny:

• 300 g hladké mouky

• 150 g cukru moučka

• ½ lžičky jedlé sody

• ½ sáčku kypřicího prášku do pečiva

• 3 vejce

• 3 lžíce tekutého medu

• 1 lžíce perníkového koření

• ½ lžičky skořice

• citronová kůra z 1/3 citronu

Perník - vánoční suverén 5 Foto:

Postup:

Vypracujeme hladké těsto ze všech surovin – na vál nasypeme všechny sypké přísady včetně koření a citronové kůry, promícháme, přidáme vejce a pomocí tekutého medu vypracujeme těsto. Těsto zabalíme do potravinářské fólie a na talířku necháme v chladu přes noc odpočinout.

Potom vyválíme placku asi půl cm silnou a vykrajujeme libovolné tvary. Klademe na plech vyložený pečicím papírem s mírnými odstupy – perníčky trochu nabudou. Pečeme ve vyhřáté troubě na 160 stupňů asi 15 minut. Po upečení necháme na plechu vychladnout. Vychladlé kusy zdobíme polevou.

Tento druh perníčků je ihned měkký, nemusí se nechat uležet.

Cukrová bílková poleva

Postup: Dva bílky mícháme vařečkou s prosátým moučkovým cukrem. Na jeden bílek je potřeba asi pět lžic cukru. Cukr přidáváme tak dlouho, až je poleva dostatečně hustá, aby se na perníčcích neroztékala. Zdobíme zdobicím sáčkem.

Recept

Voňavé sušenky  Foto:

Voňavé sušenky

Vánoce a medové perníčky jsou nerozlučná dvojka, která má tradici snad v každé domácnosti. Jsou však mezi námi tací, kteří mají alergii na med a skořici a pro ně tu máme...

Na co si dát pozor: Med na perníčky musí být tekutý, aby se těsto dalo zpracovat. Perníkové koření lze vyrobit i doma stlučením několika hřebíčků, jednoho badyánu (hvězdičky), špetky anýzu a přidáním mleté skořice. Pamatujeme při tom na to, že na jednu dávku perníčků je třeba jedna lžíce perníkového koření.

Obohaťte sváteční tabuli o vlastní vánoční perníčky. Při jejich společné výrobě a zejména při zdobení můžete zapojit všechny členy domácnosti a dát tak vyniknout jejich estetickému nadání. Jen pozor na okamžitou konzumaci úmyslně nepovedených kousků!

Autor: Alžběta Krchová

Recept

Vánoční perníčky Foto:

Vánoční perníčky

Recept, který mám od své kamarádky ze základní školy. Vždy dělala se svojí mámou široko daleko nejlepší perníčky a jejich kouzlo bylo nejen v konzistenci, že po odležení...

Perník - vánoční suverén 2 Foto:

Perník - vánoční suverén, foto: Thinkstock

Videa

reklama

reklama