Paštiková pravidla

Paštiková pravidla  Foto:
Paštiková pravidla
Foto: Thinkstock

Paštika je přesně ten typ jídla, kterým uchvátíte své hosty, aniž byste schvátili sebe. Možná vám její příprava bude připadat složitá, ale jen do té doby, než se do toho pustíte poprvé.

Pravidla pro výrobu domácí paštiky jsou jednoduchá: trocha práce, spousta času a dodržení základních poměrů surovin. Hlavní surovinu pak můžete měnit, jak vás napadne – jednou si uděláte paštiku srnčí, podruhé kachní, potřetí z králíka. Stejně tak můžete měnit suroviny, kterými na paštice vytvoříte mozaiku – někdy přidáte mandle a švestky, jindy pistácie s brusinkami a příště šunku či uzený jazyk.

Jeden den paštiku upečete, necháte vychladnout a zatížíte ji a teprve druhý nebo třetí den ji můžete nakrojit. Mezitím totiž paštika odpočívá a zlepšuje svoji konzistenci i chuť. Dokonce můžete maso nejprve naložit do směsi koření a teprve druhý den upéct, čímž se celý proces prodlužuje o dalších 24 hodin. Právě kvůli časové náročnosti prý paštiku málokdy vidíte v restauraci na jídelním lístku.

Paštiková pravidla  Foto: Thinkstock

Z foie gras i bůčku?

Paštiková pravidla  Foto: ThinkstockSnad nejznámější paštika pečená ve formě se připravuje z tučných kachních nebo husích jater (tzv. foie gras). Jenže ta se finančně pohybují mimo rozpočet domácího kuchaře, přestože chuťově se jedná o mimořádný zážitek. Na druhou stranu i ta nejobyčejnější paštika z běžně dostupného vepřového bůčku a kuřecích jater, která je dělaná s patřičnou péčí, láskou a dostatečnou mírou kuchařského know-how, chutná skvostně. A vsadím se, že již po prvním ochutnání zapomenete na supermarketové alternativy.

Paštika se perfektně hodí k posezení s přáteli u vína, o kterém víte alespoň dva dny předem. Pokud však žijete více spontánním životem a vše včetně přátelských setkání plánujete nejdéle dvě hodiny předem, upečte paštiku, po vychlazení ji uložte do mrazáku (pobyt pod bodem mrazu jí neublíží) a v den „D“ ji šetrně rozmrazte v lednici (do mikrovlnky nepatří).

Vyzkoušejte Janinu kachní paštiku:

Recept

Janina kachní paštika Foto: archiv Gurmet

Janina kachní paštika

Připravit si doma paštiku je možná trochu náročnější, ale ten výsledek... ten tedy stojí za to!

Forma, vodní lázeň a parta přátel

Každý důstojný recept na paštiku volá po paštikové formě. Bylo by však zbytečné zaleknout se takového požadavku hned na začátku a odložit přípravu paštiky na dobu, kdy vaše domácnost bude patričně vybavená. K přípravě vám úplně postačí chlebíčková forma nebo forma na srnčí hřbet, potřebné víko zase nahradí kousek alobalu – minimálně po dobu vašich prvních pokusů, než se definitivně rozhodnete, že se z vás stane paštikový mistr.

Paštiková pravidla  Foto: Thinkstock

Mezitím důsledně pečte ve vodní lázni, paštika totiž potřebuje šetrné zacházení. Nezapomeňte ji pokaždé po zchladnutí zatížit, aby se zlepšila konzistence a aby vzhled pozbyl vzduchových bublinek (samozřejmě pokud nepřipravujete paštiku v těstě, ta se zatížit nesmí, naopak se doplňuje aspikem, který vyplní mezery a dodá vláčnost). A konečně nezapomeňte pozvat své známé, protože takový kousek si rozhodně nesmíte nechat pro sebe.

Připravte si domácí paštiku se šalvějí:

Recept

Domácí paštika se šalvějí  Foto: Když vaří táta

Domácí paštika se šalvějí

Výhoda domácí paštiky spočívá hlavně v tom, že přesně víte, co obsahuje :) A nesporným kladem je i to, že si ji můžete připravit přesně podle své chuti. Příprava není ...

Autor: Jana Florentýna Zatloukalová, archiv časopisu Gurmet

 

Videa

reklama

reklama