Ochutnejte měkoučké stromy – smrkové výhonky vnesou do kuchyně svěží chuť!

Smrk ztepilý málokoho napadne jíst. Ale kdo jednou ochutná jemné smrkové výhonky, tak se nebude moci dočkat příští sezony. Doba, kdy je tento jehličnan k jídlu, se měří opravdu na dny.

Smrk se u nás v Česku vyskytuje skoro všude. Roste snadno a rychle; a bez problémů se množí i jako náletová dřevina. Každý ho zná, což se pro kulinární použití také hodí. Často je vysazován v monokulturních lesích, a tak nemá vždy to nejlepší renomé. Zdá se, jako by se s dalšími rostlinami ani moc nesnášel, ale není to tak docela pravda. Je dobrým ochráncem pro porosty šťavele kyselého, který je v kuchyni velmi vítán, ale také nejrůznějším houbám nebo lesním plodům. Málokdo si však dovede představit, jak je sám smrk vynikající i v kuchyni.

Jak ho sbírat

Štíhlý strom je nejen oblíbeným stromem lesníků, ale i šlechtitelů. Má mnoho zahradních variet, které se ovšem zpravidla k jídlu nehodí. Totéž platí o všech sestříhaných živých plotech nebo tvarovaných stromech. Tyto typicky městské smrky raději nechte jejich okrasné funkci. Ke sběru se nejlépe hodí výše zmíněné náletové porosty. A to z mnoha důvodů. Stromky jsou mladé a jejich výhonky jsou jemné. Všechno máte hezky při ruce, v ergonomicky příjemné výšce. A pak je tu i trochu morální aspekt – jsou to stromy, které nikdo nesázel a tak jejich otrháváním neničíte práci jiných.

Do kuchyně se hodí velmi jemné výhonky, které se sotva vyklubaly ze šupinatých obalů. Smrk je dřevina a tak rychle dřevnatí. Trhejte z každého stromu jen pár větviček, abyste strom příliš neponičili a nenarušili jeho růst.

Co s ním v kuchyni

Před sběrem je třeba ověřit, jestli vám smrk chutná. Druhy si jsou hodně podobné, ale některé jsou příliš tuhé, jiné příliš „pryskyřičné“. Výhonky mají jemnou nakyslou chuť, šťavnatou strukturu a výjimečnou trvanlivost v porovnání s ostatním jedlým kvítím a býlím. Jejich použití v kuchyni je velmi překvapivé. Hodí se totiž do slaných i sladkých kreací. Používejte ho především čerstvý. Výhonky je třeba vždy nasekat. Dobře ladí s tvarohem a to i v kombinaci s dalšími bylinkami. Dají se použít na čerstvé brambory nebo do polévek. Jsou vynikajícím doplňkem k rybám a to ve studené omáčce nebo jen na prosté posypání.

Ve sladké kuchyni se uplatní především se zmrzlinami nebo sladkými marmeládami, ale i v limonádách. Je to jedna z mála rostlin na seznamu těch, které se dají konzervovat. Zavařování s použitím nejrůznějších receptů na okurky, ale raději bez cukru, skýtá nekonečné radosti z originálního tvoření. V zimě pak máte k dispozici zavařené vzpomínky na nejkrásnější období jara.

Další inspiraci na jedlé kvítí a býlí, které můžete nasbírat na zahrádce, na louce i v lese, najdete v našem speciálu i se spoustou receptů, které potěší všechny kytkožrouty:

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty