Krůtí maso – nejchutnější dieta

Krůtí maso  Foto:
Krůtí maso
Foto: Thinkstock

Krůtí maso je nejen zdrojem kvalitních bílkovin, ale je také velmi žádané u lidí s různými dietami. Správně upravené je dokonce vhodné i pro pacienty s velmi přísnými dietami.

Krůta domácí se podle velikosti plemen rozděluje na plemena malá (3–7 kg), střední (7–15 kg) a velká (nad 15 kg). U širokoprsých plemen dosahuje podíl prsní svaloviny až 30 procent hmotnosti krůty.

Využití v kuchyni:

Krůtí maso má malý obsah tuku, vysoký obsah bílkovin, hořčíku, draslíku a vitamínů skupiny B. Lehce přijímá chuť koření a nevyžaduje dlouhou přípravu. Je možné jej dusit, péct, grilovat, smažit, vařit, plnit, mlít apod. Jemnou chuť masa můžeme zvýraznit ovocem, sýrem a bylinkami. Ve Spojených státech se peče krocan na Den díkuvzdání a na Štědrý večer plněný kaštanovou nádivkou nebo jablky. Za kulinářsky nejcennější se považují (stejně jako u kachen nebo kuřat) prsa.

Krůtí maso 2 Foto:

Zásady šťavnaté a křupavé pečeně:

Pokud pečete krůtu vcelku, je dobré zachovávat několik zásad, aby krůta nebyla vysušená nebo syrová u kosti.

Krůtí maso 3 Foto:

1) Celou krůtu dobře vysušit pomocí papírových ubrousků.

2) Při okořenění vetřít byliny, koření i šťávu z citronu důkladně do kůže. Omyté půlky citronu pak vložit do dutiny. Ve zbytku dutiny však musí zůstat volný prostor.

3) Olivovým olejem potřít okořeněnou krůtu.

4) Osolit a opepřit důkladně povrch i dutinu.

5) Pokud nepečete krůtu s nádivkou, je potřeba zajistit (nejlépe kolíkem), aby se dutina při pečení nestáhla.

6) Péci v předehřáté troubě 20 minut při 220 °C, potom dopékat při 180 °C. Na každých 500 g váhy počítat asi s 12 minutami pečení. (Např. při pečení 6 kg krůty pečeme tedy cca 2 hodiny a 20 minut.)

7. V průběhu pečení potírat máslem i výpekem.

8. Porcovat nejdříve po 20 minutách. Maso se zatáhne a zůstane šťavnaté.

Recept

Krůtí roláda v listovém těstě  Foto:

Krůtí roláda v listovém těstě

Poměrně málo výrazné krůtí maso získá díky obalení v bylinkách až neuvěřitelný šmrnc! A obal z listového těsta snadno vyvolá dojem elegance s profi střihem. Jako přílohu...

Jak nakupovat a skladovat:

Krůtu i krocana kupujeme nejraději přímo z farem. K dostání je tento druh drůbeže samozřejmě také v supermarketech (chlazený nebo zamrazený).

Snažíme se vybrat pružné, světle růžové maso bez zápachu. Chlazené můžeme v lednici skladovat maximálně 4 dny.

Při nákupu můžeme volit mezi krůtími stehny horními nebo spodními. Horní se hodí spíše k přípravě guláše nebo pečení vcelku. Dokonce lze sehnat i naporcované stehenní řízky.

Krůtí maso 4 Foto:

Krůtí stehna na majoránce

Suroviny:

• 2 krůtí stehna

• 6 plátků slaniny

• 2 lžíce sádla

• majoránka

• sůl

Postup: Omytá krůtí stehna osušíme, osolíme a posypeme majoránkou. Vložíme do pekáče na sádlo a poklademe slaninou. Pečeme doměkka a podléváme výpekem. Jako přílohu podáváme houskový knedlík a kyselé zelí.

Krůtí maso 5 Foto:

Krůtí guláš

Suroviny:

• 1 kg krůtího masa

• 2 cibule

• 2 feferonky

• 1 lžíce mleté sladké papriky

• 2 lžíce másla

• 2 bílé papriky

• 300 ml vývaru

• 2 lžíce hladké mouky

• česnek

• sůl, pepř, kmín, majoránka

Postup: Omyté maso nakrájíme na větší kostky. V hrnci orestujeme na másle cibuli, přidáme maso a po chvíli mletou papriku, sůl, pepř, česnek a majoránku a zalijeme vývarem. Dusíme pod pokličkou do změknutí masa. Potom přidáme nakrájenou bílou papriku, zahustíme jíškou z mouky a ještě podusíme. Podáváme s rýží nebo čerstvým pečivem.

Dopřejte si lahodné a dieteticky nejhodnotnější krůtí maso po celý rok.

Autor: Alžběta Krchová

Recept

Krůtí plátky s kuskusovým salátem a paprikovou omáčkou  Foto:

Krůtí plátky s kuskusovým salátem a paprikovou omáčkou

Jídlo má promlouvat všemi smysly. Tahle krůtí prsa se svěžím kuskusovým salátem a lahodnou omáčkou z paprik nejen skvěle chutnají, ale i omamně voní a navíc krásně...

Recept

Krůtí na estragonu a jablkách  Foto:

Krůtí stehna pečená na estragonu a jablkách

Trochu nezvyklá sladko-kyselá kombinace ovoce, bílého vína a estragonu, která vytváří kolem masové pečeně něco na způsob chutney. Jako přílohu k pečeni zkuste něco...

Recept

Krůtí karbanátky s koriandrem  Foto:

Krůtí karbanátky s koriandrem a restovanou cuketou

Stále trochu opomíjené krůtí maso je skvělé na pečínku nebo minutkové úpravy, ale můžete využít i jeho mletou variantu a připravit z něj výtečné karbanátky. K jemné chuti...

Videa

reklama

reklama