Česnek je antibakteriální bomba

Česnek je antibakteriální bomba  Foto:
Česnek je antibakteriální bomba
Foto: Thinkstock

Už ve starém Egyptě používali recepty z česneku proti desítkám chorob. Z pozdějších dob známe všichni ochrannou moc česneku proti upírům.

Česnek kuchyňský je celosvětově používané koření z čeledi amarylkovitých. Cibule se skládá z několika dužnatých stroužků, které jsou kryty obalem bílé až purpurové barvy.

Účinné látky

Typická vůně je způsobena velmi vysokým podílem směsí sirných silic, které jsou zároveň zdrojem léčivé síly česneku. Charakteristické aroma způsobuje silice zvaná alliin.

Význam v lidovém léčitelství

Česnek je antibakteriální bomba  Foto:

Česnek působí proti bakteriím, virům i plísním. Při chřipce nebo chorobách dýchací soustavy se osvědčil jako prevence i jako silný pomocník. Antibakteriální vlastnosti česneku pomáhají i při potížích se zažíváním. Česnek pomáhá likvidovat přemnožené střevní bakterie a plísně a ozdravit tak střevní mikroflóru. Zlepšuje chuť k jídlu, zvyšuje vylučování žluči, pomáhá i při zánětu slinivky. Posiluje srdce a krevní oběh. Reguluje hladinu tuku a cholesterolu v krvi a brání vzniku usazenin na stěnách cév.

Při léčbě je však třeba postupovat opatrně, abychom příliš náhlými a vysokými dávkami česneku nezpůsobili razantní odlupování usazenin z cévních stěn, což by mohlo vést k embolii.

Přestože česnek nemá žádné vedlejší účinky, je nutné užívat ho s mírou, a v případě nemocných ledvin a žlučníku raději až po konzultaci s lékařem.

Účinné látky se po požití česneku velmi rychle dostávají do krve. Bohužel část z nich se z těla uvolňuje dechem a potem, což řadě lidí vadí, a dávají proto přednost farmakologickým preparátům bez zápachu, které však čerstvý česnek zdaleka nenahradí.

Použití v kuchyni

Je jednoznačně všestranné – polévky, omáčky, pomazánky, k zelenině, k masům (skopovému a hovězímu), do salámů, bramboráků. Pro použití u nás je nejzdravější česnek český, který je známý vyšším množstvím silic, výraznější chutí a tím pádem i menší spotřebou.

Vyzkoušejte nové recepty, v kterých hraje česnek hlavní roli:

Recept

Španělská česneková polévka Foto:

Španělská česneková polévka

Zaručeně zdravá a výborná středomořská verze česnekové polévky.

Recept

Pečený lilek s česnekem Foto:

Pečený lilek s česnekem „á la Jean“

Lilek je úžasná a nedoceněná zelenina, která má strukturu jako houby. Nemá sama o sobě příliš výraznou chuť, ale skvěle absorbuje jiné chutě, takže pokud ji doplníte...

Recept

Pomazánka se sýrem a česnekem Foto:

Pomazánka se sýrem a česnekem

Česneková pomazánka patří v našich končinách k těm nejoblíbenějším. A proto pro vás máme jednoduchý, ale báječný recept na tuto lahůdku.

Recept

Pečený česnek Foto:

Pečený česnek

Přišla nečekaná návštěva? Nebo se vám nechce moc vařit, ale máte chuť na něco ukrutně dobrého? Upečte si česnek !

Recept

Vepřová krkovice  na grilu s česnekem Foto:

Vepřová krkovice na grilu s česnekem a salátem z červené řepy

Pokud máte gril s víkem, nenechte si ujít příležitost vyzkoušet tuto lahůdku. Šťavnatá pečená krkovička prošpikovaná stroužky česneku se bude vyjímat i na slavnostní...

Recept

Česneková majonéza (aïoli) Foto:

Česneková majonéza (aïoli)

Česneková majonéza, neboli aïoli, jde výborně ke grilované rybě nebo k husté rybí polévce. Také je výborná v tuňákové pomazánce. Jak jednou zjistíte, že je příprava...

Autor: Alžběta Krchová

Videa

reklama

reklama