Balzamikový ocet

Balzamikový ocet  Foto:
Balzamikový ocet
Foto: Thinkstock

Sladký i kyselý, chuťově bohatý a přitom jemný – takový je balzamikový ocet, vyrovnané spojení vůní a chutí, jedna ze základních ingrediencí italské kuchyně.

Tradiční výrobní postup

Pouhých několik kapek balzamikového octa dokáže probudit jídlo k životu. Pravý balzamikový ocet (aceto balsamico tradizionale) se vyrábí z hroznového moštu odrůdy Trebbiano. Mošt se nejprve varem zredukuje (z původního množství asi na polovinu). Následuje alkoholová fermentace. Vzniklá tekutina zraje postupně v sadě nejméně pěti sudů. Každý sud je vyroben z jiného druhu dřeva (např. třešňového, akáciového, jalovcového) a dodává tak octu jedinečné aroma, charakterizující konečný výrobek. Čím déle ocet zraje, tím je hustší a jeho chuť komplexnější. Minimální doba zrání je 12 let. Výjimečné kvalitě odpovídá i vysoká cena.

Balzamikový ocet  Foto: isifa.com

Aceto balsamico di Modena

Méně drahý a přesto kvalitní je ocet z Modeny – aceto balsamico di Modena. Na rozdíl od tradičního může obsahovat siřičitany, příměs jiného druhu vinné révy a karamel. Zraje v jednom sudu po dobu nejméně 60 dní. Má ostřejší, typicky octovou chuť a hodí se pro každodenní použití.

Balzamikový ocet  Foto: ThinkstockSirupové octy

Známe je z obchodů pod názvy „glazé“ nebo „crema“ . Vyrábějí se z balzamikového octa a cukru, případně zahušťovadel. Jsou tmavé, husté a velmi sladké.

Použití

• Balzamikovým octem zastříkněte jahody nebo broskve, posypte je trochou hnědého cukru a dejte na chvilku pod gril.

• Skvěle dochutí grilovanou nebo pečenou zeleninu – brambory, cukety, lilek, papriky, chřest a čekanku.

• Zajímavě osvěží jemné krémové dezerty – panna cottu, vanilkovou zmrzlinu a zabaglione.

• V mističce smíchejte kvalitní olivový olej a trochu balzamika a do směsi namáčejte kousky čerstvého bílého chleba.

Balzamikový ocet  Foto: Thinkstock

Balzamikový ocet. Foto: Thinkstock

Autor: Ester Brožová

 

Videa

reklama

reklama