Vlašský ořech, jeden ze symbolů Vánoc

Vlašský ořech, jeden ze symbolů Vánoc Foto:
Vlašský ořech, jeden ze symbolů Vánoc
Foto: Thinkstock

Dovedete si představit Vánoce bez vlašských ořechů? Bez vánočního cukroví, bez zářících skořápkových lodiček nebo ořechové dekorace na vánočním stole či stromečku? Vlašský ořech je však lidem daleko prospěšnější.

Vlašské ořechy jsou velmi starou potravinou, používanou zřejmě již v neolitu. Jádro, které svým vzezřením připomíná mozek, je žluté, zlatavé někdy až hnědé barvy. Strom ořešák královský, původem ze Střední Asie, dorůstá až 20 m výšky. Přívlastek „vlašský“ dostal od italských Vlachů, kteří patřili k jeho úspěšným pěstitelům.

– V Řecku slavily ženy v době sklizně svátek na počest bohyně Artemidy.

– Keltské legendy považují vlašský ořech za symbol moudrosti.

– Číňané používají nevyloupané vlašské ořechy ke zlepšení krevního oběhu tím, že krouží ořechy v dlaních.

Vlašské ořechy jsou velmi hodnotným přírodním doplňkem stravy duševně pracujících, studentů a školáků. Prospěšné tuky obsažené ve vlašském ořechu tvoří 70 % jeho hmotnosti. Konzumace ořechů se doporučuje i při srdečních a cévních chorobách a k udržení nízké hladiny cholesterolu. Ořechový olej je vhodný k léčbě mykóz. Výluh z listů se používá k léčbě dermatologických potíží. Vlašské ořechy ve stravě posilují střeva a působí proti astmatickým potížím.

Recept

Brokolice se slaninou, mozzarellou a ořechy Foto:

Brokolice se slaninou, mozzarellou a ořechy

Pokud toto jídlo vyzkoušíte, téměř jistě se stane stálicí ve vašem repertoáru rychlých a výtečných večeří. Máloco se totiž vyrovná harmonické kombinaci brokolice, slaniny,...

Sběr, uskladnění

Ořechy dozrávají od srpna do září. Zpočátku zelený ochranný obal postupně tmavne, praská a ořechy vypadávají. Po sběru je nutné kožovité obaly odstranit a ořechy nechat na suchém místě proschnout. Při vyšších vrstvách je dobré ořechy několikrát „prohrábnout“, aby došlo k rovnoměrnému prosušení. Ořechy umístěné v chladném a suchém místě vydrží i několik let. Ideální je však spotřebovat je během několika málo měsíců.

Vlašský ořech, jeden ze symbolů Vánoc 2 Foto:

Ale pozor! Při loupání ořechů z kožovitých obalů dochází k obarvení rukou agresivní hnědavou barvou. Barva se velmi špatně odstraňuje a rozhodně nepůsobí na našich rukou esteticky. Proto je účelné používat pro tuto činnost ochranné rukavice a předejít tak těmto nepříjemnostem.

Louskání vlašských ořechů

K louskání používáme vždy jen vyzrálé, suché ořechy. Již podle váhy nerozlousknutého ořechu dokážeme často odhadnout kvalitu obsažených jader. Nikdy dále nepoužíváme a ani neuskladňujeme jádra zčernalá, napadená plísní a viditelně „podezřelá“ raději vyřadíme z dalšího kuchyňského zpracování. Světlé tečky na skořápce obvykle značí plíseň. Ořechy, které již podléhají zkáze, jsou hořké.

Recept

Těstoviny s omáčkou z vlašských ořechůa (Salsa di Noci) Foto:

Těstoviny s omáčkou z vlašských ořechů (Salsa di Noci)

Tuhle omáčku měl prý rád Kryštof Kolumbus a zamilujete si ji i vy. Je totiž fantastická ve všech ohledech. Rychlá i jednoduchá při přípravě, jemná i razantní v chuti.

Při rozlousknutí se vždy snažíme, abychom získali jádra v co největších kusech, ideálně dělená na dvě identické poloviny. Při zbytečném rozdrcení skořápky dochází i k rozdrcení jader, která jsou tak narušena a brzy dochází k jejich chuťové degradaci.

Uskladnění jader

Ideálním uskladněním vyloupaných jader je jejich zamrazení. V důkladně uzavřených nádobách vydrží v mrazničce i několik měsíců. Předejdeme tak možnému žluknutí a vysychání.

Vlašský ořech, jeden ze symbolů Vánoc 3 Foto:

Využití v kuchyni

Využíváme nejen celá jádra (ta spíše pro ozdobu), ale hlavně jádra mletá.

Typickým příkladem je vánoční cukroví, ořechové dortové korpusy, náplně, krémy a jiné. Používají se také do nádivek, omáček i jako součást obilných müsli.

Na co si dát pozor!

Při mletí vlašských ořechů používejte odpovídající mlýnek a zbytečně nepřekračujte délku mletí. Při příliš „aktivním“ mletí může dojít k nadměrnému vytlačení ořechového oleje z pevných částí jader.

Používejte vlašské ořechy jako blahodárný doplněk stravy, jako chutné obohacení jídelníčku i jako součást staročeských vánočních zvyků!

Alžběta Krchová

Videa

reklama

reklama