Velká porce zdraví v malé hrsti klíčků

Velká porce zdraví v malé hrsti klíčků  Foto:
Velká porce zdraví v malé hrsti klíčků
Foto: Thinkstock

Pokud jednou ochutnáte čerstvost, chuťový a vitamínový gejzír salátových bio klíčků, podlehnete jejich nezměrné energii, kterou lidský organismus po zimním strádání určitě ocení. Není divu, že se v dřívějších dobách používala naklíčená zrna k přežití těžkých a ledových zim.

Naklíčit se dá téměř jakékoli semínko, důležitá je ovšem kvalita osiva. Překvapí vás také, jak rozdílnou chuť můžou různé klíčky mít. Některé jsou chuťově neutrální a některé, jako třeba ředkvičky, mají příjemný říz. Podle chuti je pak můžete použít do salátů nebo třeba do smoothie nebo i ke sladkým dezertům.

Pro začátek vyzkoušejte třeba tuto trojici:

Alfalfa

Velká porce zdraví v malé hrsti klíčků  Foto:

Alfalfa, neboli vojtěška je zázračnou rostlinou, která pro své velmi pozitivní vlastnosti byla po staletí využívána v boji proti stárnutí a k celkovému posílení imunitního systému. Dovedete si představit, kolik síly a skryté krásy je v jedné hrstce čerstvých klíčků vojtěšky? Čerstvé klíčky vojtěšky jsou velmi vhodné pro vegetariány, kteří se vyhýbají konzumaci živočišné stravy. Klíčky totiž obsahují až 40 procent bílkovin, což je mnohem více, než v sobě ukrývá hovězí maso, vejce či mléko. Kromě toho si alfalfa drží prvenství mezi všemi klíčky díky obrovskému množství minerálních solí a vitamínů. Sklenice čerstvě naklíčených salátových klíčků vojtěšky obsahuje 5krát více vitamínů C než sklenice pomerančové šťávy.

Ředkvička

Sníte-li lžíci čerstvých salátových klíčků ředkvičky, zaplaví vás takové velké množství zdravý prospěšných vitamínů a minerálů, jako byste spořádali přibližně 30 kusů běžných ředkviček z obchodu. Žádný div, že se čerstvé klíčky uplatňují při léčbě cukrovky, při poruchách metabolismu a onemocnění cév. Jsou i skvělým pomocníkem při detoxikaci organismu. Jsou velmi lehce stravitelné, nemusíte se tedy stresovat, že vám po nich bude těžko. Naopak, usnadňují vstřebávání bílkovin ze stravy, čímž zajišťují správné zažívání. Salátkové ředkvičkové klíčky mají dokonce čtyřikrát více železa než špenát a až osmkrát více než červená paprika.

Velká porce zdraví v malé hrsti klíčků  Foto: Ředkvičkové klíčky jsou nejen zdravé, ale mají i skvělou chuť, foto: archiv HappyEat

Mungo

Velká porce zdraví v malé hrsti klíčků  Foto:

Stále více oblíbené mungo klíčky jsou velmi důležitou položkou thajské a vietnamské kuchyně. Jejich bezesporu nejdůležitějším historickým faktem je to, že výhonky klíčků se staly jednou z prvních potravin pro původního pračlověka. Již v dřívějších dobách konzumace mungo klíčků dávala pralidem sílu k lovení a přežití v extrémních podmínkách. Salátové mungo klíčky jsou bohatým zdrojem vitamínů A a B, které zajišťují jedinci velkou psychickou odolnost a silnou imunitu. Mungo klíčky jsou bohaté na vápník, železo, fosfor, draslík a hořčík, které vyrovnávají překyselení organismu. Čerstvé salátové mungo klíčky se skvěle hodí během jarního detoxu, kdy pomáhají odvádět škodlivé nahromaděné látky z lidského těla ven. Naklíčené mungo mikrosalátky můžete jíst samotné či je přidat jednoduše do jídel. Pamatujte však, že čerstvé klíčky si zachovají nejvíce vitamínů v syrovém stavu.

Velká porce zdraví v malé hrsti klíčků 7 Foto:

Inspirujte se recepty, při kterých snadno zakomponujete klíčky do oblíbených jídel:

Jahodová ovesná kaše

(1 porce, čas přípravy: 5 minut)

• 70 g čerstvých jahod

• 50 g ovesných vloček

• 250 ml kokosového mléka

• 1 lžička chia semínek

• 3 lžíce klíčků pískavice

• kešu, borůvky, jahody – cokoliv co máte rádi na ozdobu

POSTUP

1. Jahody důkladně umyjte, nakrájejte a vložte do mixéru společně s vločkami a kokosovým mlékem. Rozmixujte do hladké konzistence.

2. Nechte chvilku odstát, aby rozmixované vločky nabobtnaly a vmíchejte část klíčků pískavice.

3. Hotovou kaši podávejte ozdobenou chia semínky, klíčky pískavice, oříšky a čerstvým ovocem.

4. Pokud si ráno chcete dopřát teplou snídani, lze kaši po rozmixování zahřát na 2 minuty v kastrůlku na sporáku.

Velká porce zdraví v malé hrsti klíčků  Foto: Jahodová ovesná kaše s klíčky, foto: archiv HappyEat

Zelené alfalfa smoothie

Velká porce zdraví v malé hrsti klíčků 6 Foto:

(2 porce, čas přípravy: 5 minut)

• 1 mango

• 1 kiwi

• ½ salátové okurky

• 1 hrst čerstvého listového špenátu

• 1 lžička chia semínek

• 1 lžíce alfalfa klíčků

• 400 ml vody

POSTUP

1. Mango, kiwi a okurku nakrájejte na kousky a spolu s klíčky a ostatními ingrediencemi vložte do mixéru.

2. Mixujte do hladké konzistence, nalijte do sklenic a následně ozdobte dalšími alfalfa klíčky, které v podobě zeleného smoothie dokonale nastartují váš den.

 

Velká porce zdraví v malé hrsti klíčků 8 Foto:

Klíčící semínko – továrna na výrobu živin

Klíčky a výhonky jsou skutečným výživovým pokladem. Obsahují velké množství vitaminů, minerálů a enzymů a oproti suchým semenům jsou výživově mnohonásobně bohatší. Tento koncentrát zdraví prospěšných látek si můžete snadno vypěstovat doma! Skleněné nakličovalo s nerezovým sítkem umožní velmi komfortní nakličování, díky sítku se klíčky snadno proplachují a neplesniví. Toto nakličovadlo značky Sonnentor koupíte na e-shopu KITCHENETTESHOP.CZ za 299 Kč.

A že vás nebaví pěstování klíčků? Není nic snadnějšího než sáhnout po čerstvém salátku z klíčků v bio kvalitě od Happyeat třeba v Globusu. Přidejte svou oblíbenou zálivku a dopřejte svému tělu záplavu minerálů a vitamínů.

(klam)

Videa

reklama

reklama