Všichni ke stolu!

Všichni ke stolu!  Foto:
Všichni ke stolu!
Foto: All

Italské zvolání Tutti a tavola! (Všichni ke stolu) zní osobám zvyklým zhltnout jídlo u počítače jako hudba z Marsu. Díky nováčkům mezi autory kuchařek – Alici Rossi a Vladu Knížovi, si můžete atmosféru bezstarostného italského stolování dopřát i během zimních všedních dnů.

Alicino italské příjmení je památkou na dědečka, takže není divu, že ji to každou volnou chvíli táhne do země předků objevovat nejen vlastní kořeny, ale i zdejší světově proslulou kuchyni. Itálie se pro ni a pro jejího partnera Vlada stala synonymem slova dovolená. Ovšem místo povalování na pláži poctivě putují z místa na místo a spolu s kulinárními zážitky a inspirativními fotografiemi sbírají také zdejší recepty.

Fotograf Vlado pochází se Slovenska, ale za léta strávená po boku novinářky Alice se stal italofilem i mistrem kuchařem. Společné vaření si užívají s láskou a tvořivým zápalem, bez soupeření a vášnivých hádek doprovázených svistem talířů. Oba milují tradice, poctivost a čerstvost, jež jsou pravé italské kuchyni vlastní. Patří k ortodoxním propagátorům, kteří nedělají nic polovičatě – s kečupy, eidamem nebo českou hladkou moukou nechtějí mít nic společného. Když Itálie, tak se vším všudy!

Všichni ke stolu! 4 Foto:

Recepty pro přátele

Alicina a Vladova sbírka italských receptů byla určena jejich přátelům, jenže po nich toužili další a další. Sbírka se rozrůstala, recepty se testovaly při nejrůznějších setkáních a přeposílaly se tak dlouho, až rukopis kuchařky doputoval do nakladatelství Grada. Na podzim roku 2014 kniha vyšla pod názvem Ispirato da Italia s podtitulem Všichni ke stolu.

Mezi jednotlivými recepty vás autoři seznámí se vším, co je pro italské stolování typické, ať už jsou to ingredience, výběr chodů nebo sázka na domácí suroviny. Ale také s mýty, které s sebou přinesly některé zdejší „italské“ restaurace.

Nadšení sálající ze stránek je nakažlivé. Možná po prolistování knihy s úžasem zjistíte, že suverénně válíte domácí nudle, alespoň o víkendu si užíváte nekonečně dlouhých labužnických obědů a oblíbené cappuccino popíjíte pouze dopoledne. A jako správní Italové zásadně bez skořice!

Všichni ke stolu! 6 Foto:

Pasta pomodoro e cipolle

Všichni ke stolu! 5 Foto:

Italské omáčky na těstoviny jsou nejchutnější právě proto, že nemají překombinované ingredience. Jejich tajemství tkví jen v dobrých surovinách a pomalém vaření. K přípravě této omáčky stačí jen rajčata, máslo a cibule. Její příprava je nesmírně jednoduchá... Uvidíte! Když se kamarádky ptají, co jednoduchého uvařit, poradím jim právě tuhle omáčku. „To je nějaké jednoduché, nemám tam dát nějaké koření?“ ptají se. Rozhodně ne! Nejlepší je právě takhle jednoduchá. My ji vaříme pokaždé, když nevíme, co by. Nebo když přijde nečekaná návštěva. Nebo když se nám nechce moc vařit.. A naše dcera ji naprosto zbožňuje!

Aby omáčka byla opravdu jemná, ponořte rajčata na minutu do vařící vody. Sceďte je, a jakmile trochu vychladnou, oloupejte je a pokrájejte na větší kousky.

• 1 kg rajčat

• 5 lžic másla

• 1 větší cibule

• parmazán

• těstoviny (nejlépe penne)

Do hrnce dejte rajčata, máslo a celou cibuli. Dejte vařit na mírném plameni do té doby, než se tuk začne oddělovat od omáčky. Bude to trvat asi 45 minut. Před podáváním posypte čerstvě nastrouhaným parmazánem... Neříkali jsme, že to bude jednoduché?

Autor: Jana Šulistová

Videa

reklama

reklama