Slunečnice mává létu

Slunečnice  Foto:
Slunečnice
Foto: Thinkstock

Poslední záblesky letní nálady, to jsou kulaté květy slunečnic. Vtělená slunce, mnohdy vyšší než stromy, konejšivě sklánějí odkvetlé hlavy, jakoby nám chtěly vyjádřit soucit s nadcházejícím podzimem.

Slunečnice jsou byliny, které pocházejí z Mexika. Tam bývaly v dobách předkolumbovských důležitými užitkovými rostlinami. Nikoho asi nepřekvapí, že existují ve stovkách druhů. I v našich zahradách se jich pěstují desítky odrůd. Jsou to jednoleté byliny, které se vysévají rovnou na záhon tak, aby nevymrzaly. Pěstování je poměrně snadné. Slunečnice potřebuje dost světla a je ráda, když dostává i dobrou zálivku. Je to ornamentální květina, která je oblíbeným malířským námětem. To, co se běžně nazývá květem, je květenství, jehož obvodové květy s dlouhými žlutými jazyky jsou sterilní.

Slunečnice 3

Slunečnice 4Jakou odrůdu jíst

V tuto roční dobu si už příliš nemůžeme vybírat, jakou odrůdu vysejeme na záhonek, ale pokud máme slunečnice po ruce, není třeba váhat s jejich ochutnáváním. Nejlepšími společníky v kuchyni jsou takové druhy, které se svými vlastnostmi nejvíce blíží svým divokým prababičkám z Jižní a Střední Ameriky. To jsou slunečnice, které vypadají jaksi nejobyčejněji. Vysoké stonky, nahoře rozvětvené nesou poměrně velké květy, a ty rozkvétají postupně. Šlechtěné slunečnice mají květenství, která mohou mít půl metru v průměru i více. Druhy pěstované na poli jsou nastaveny tak, aby pokud možno odkvetly v jednu chvíli. Pak existuje množství různých plnokvětých, trpasličích, různobarevných zahradních kultivarů. Klidně je ochutnejte také. Jejich chuť vás může překvapit příjemně, ale možná i hořce. U šlechtěných květin platí, že co varieta, to originál.

Slunečnice 2Co s nimi v kuchyni

Slunečnice dávají daleko více než jen vyloupaná semínka, která všichni znají. Předně jsou k jídlu poupata a pak okrajové žluté květy. Na talíř se hodí maličká poupata, která se ještě nezačala klubat, tedy taková, z nichž nevyčuhují žádné žlutavé konečky. Dají se upravovat podobně jako zelené fazolové lusky. Poupata se krátce povaří v osolené vodě, nakrájejí se na díly a podle chuti se buď ještě podusí na oleji, nebo se pokapou máslem. Je to vynikající příloha.

Žluté kvítky jsou krásná dekorace na nejrůznější jídla, zejména pak slaná. Mají poněkud tužší strukturu a lehce nahořklou chuť s tóny slunečnicového oleje. Ozvláštní těstoviny v teplých i studených úpravách, rýži nebo luštěniny. Mohou se zamíchat jako ozdoba do různých těst, například palačinek.

Autor: Jana Vlková, www.kytkykjidlu.blogspot.cz

Videa

reklama

reklama