Sladký design

Sladký design Foto:
Sladký design
Foto: All

Také občas nahlížíte za výlohy luxusních cukráren, sledujete křehkou krásu dokonale nazdobených sladkostí a říkáte si, zda je něco tak delikátního v silách běžného amatéra? Věřte nebo ne, mnoho cukrářských kouzel můžete zvládnout z pohodlí domova i vy.

Hanka Rawlings, autorka knihy Sladký design, vám poradí, jak na to.

Kdy jste objevila svou lásku ke sladkostem?

Od útlého dětství jsem mamince i babičce nadšeně asistovala při pečení. Nijak mi nevadilo, že ještě nedosáhnu na kuchyňskou linku – stačilo vylézt na přistavěnou stoličku a celá pracovní plocha byla rázem moje (smích). Bavilo mě vše od natírání marmelády na linecké až po zdobení perníčků. Postupně se přidávaly i dorty a další dobroty.

Sladký design - rozhovor 2 Foto: Sladký designVzpomenete si ještě na svůj první cukrářský výtvor?

„Premiér“ jsem zažila spoustu. Vždycky, když jsem něco pekla poprvé, byla to pro mě svým způsobem zkouška, a tak jsem se u toho i cítila. Pořád jsem se snažila hledat něco nového, i když jsem se pak často vrátila k osvědčeným receptům.

Co se vám na vaší zálibě nejvíce líbí?

Kreativita. Možnost udělat pokaždé něco jiného, nějaký originál. Baví mě vymýšlet design pro konkrétní osobu či příležitost, ušít dobrotu na míru, naplánovat příchutě... Nejkrásnější je ale moment samotného předání, kdy vidíte, jak jste někoho potěšili a překvapili, tomu se nic nevyrovná.

Výsledkem vašeho snažení je nedávno vydaná kniha Sladký design, prozradíte nám něco o jejím zrodu?

Knihu jsem promýšlela již v době, kdy jsme s manželem žili v Sydney. Toužila jsem se podělit o novinky světové dortové scény, protože mi přišlo, jako by tehdejšímu českému cukrářství dominovaly pouze máslové a šlehačkové dorty s marcipánovými růžemi. V té době se tu ganache ani fondán na zdobení dortů vůbec nepoužívaly, o zdobení cupcakes ani nemluvě... Byla jsem si jistá, že by to české ženy a dívky absolutně nadchlo a jak se pak ukázalo, nijak jsem se nepletla! Po přestěhování zpět do Čech se přes můj blog i spolupráci s médii rychle rozrostl zájem o mé kurzy zdobení a lidé se sjížděli ze všech koutů země. Někteří vstávali třeba i ve čtyři ráno, aby na lekci přijeli. Právě tou dobou přišla nabídka na knihu, a mně se tak splnil dávný sen.

Sladký design - rozhovor 3 Foto: Sladký designMáte nějaké tipy pro začátečníky, kteří by se pečení a zdobení rádi věnovali?

Zásadní je se nebát a věřit, že to dokážete. Já jsem v začátcích o svých schopnostech hodně pochybovala a to mě dost zbrzdilo. Jako na každý koníček, i na pečení a zdobení je důležité mít dostatek času a radovat se z úspěchů i neúspěchů. Hlavně se nenechte odradit... I já jsem musela překonávat nezdary – například můj první velký dort měl v sobě obrovský kráter, druhý byl zase moc suchý, ale napotřetí už jsem konečně uspěla (smích).

Jaké jsou vaše další cíle?

Velmi by mě potěšilo, kdyby Sladký design lidi inspiroval a pomáhal jim objevovat krásu řemesla prostřednictvím nových trendů. Na knihu bych ráda navázala kurzy zdobení, o něž je velký zájem. Mé další plány jsou tak trochu i v rukou čtenářů, kteří mi udávají směr a já jim za jejich podporu velmi děkuji.

Sladký design - rozhovor 6 Foto: Sladký design

O knize

Lahodné a stylové sušenky, cupcakes, dorty nebo dortová lízátka? Díky knize Sladký design Hanky Rawlings – názorným fotografiím a podrobným instrukcím a tipům – připravíte sladkou slavnostní tabuli k nejrůznějším příležitostem svatbou počínaje a narozeninami vašich nejbližších konče.

Vydání první, pevná vazba – V8, formát 210 x 290, celobarevné, postupové fotografie, fotografie dezertů, 256 stran, 599 Kč

Více na www.smartpress.cz

Sladký design - rozhovor 4 Foto: Sladký designAutorčin medailonek

Hanku Rawlings lákala krása cukrovinek již od raného dětství – bílkovou polevou kreslila a psala raději než tužkou na papír. Kouzlo čokoládové ganache a elegantních, fondánem potažených dortů však objevila až po studiích na vysoké škole – během příprav své vlastní svatby v Sydney. Tomuto krásnému řemeslu se rozhodla naučit na designérské škole Planet Cake. V Austrálii absolvovala celou řadu kurzů sladkého dekoru, stala se členkou asociace Cake Decorators Association Australia. V roce 2009 založila o svých sladkých kreacích blog. Díky jeho úspěšnosti začala pořádat oblíbené kurzy zdobení a spolupracovat s českými i zahraničními médii.

Více podrobností najdete na webové stránce http://hanarawlings.cz.

Autor: Eva Karlasová

Videa

reklama

reklama