Se zdravými potravinami do boje proti obezitě

Zdravé potraviny proti obezitě  Foto:
Zdravé potraviny proti obezitě
Foto: Thinkstock

Nárůst dětské obezity je v Česku alarmující. Úprava stravovacích návyků a zvýšení konzumace zdravých potravin je vhodným řešením bez nutnosti zásahu medicíny.

Obezita v Česku představuje rostoucí problém. Podle statistických údajů trpí v Česku 10 % dětí do 12 let nadváhou, zhruba třetina dětí mladších 15 let trpí přímo obezitou. Většina obézních dětí zůstává obézní i v dospělosti. Tento fakt je alarmujícím indikátorem toho, že panuje nedostatečná informovanost a nevhodný přístup ke stravování osob angažujících se v práci s dětmi. Obezita u dětí způsobuje primárně psychické problémy (deprese, posměch) a také problémy s klouby, vysokým krevním tlakem, kožní problémy, cukrovku a další onemocnění.

Zdravé potraviny proti obezitě

K řešení problému je potřeba učinit několik navazujících kroků. Prvním je nastavení zdravých stravovacích návyků už v útlém věku dítěte, což bude významným preventivním opatřením, odrážejícím se ve zdraví a mentální činnosti. Druhým je šířit osvětu o správném stravování napříč celým věkovým spektrem a tématu „Co je a co není zdravé jídlo“ věnovat ve školách i v rodinách potřebný prostor. Je zapotřebí jít svým potomkům příkladem. Zlepšení situace napomáhá usilovná snaha řady výživových poradců a vidinu na úspěch má také „Jídlověda“, chystaný celorepublikový školní projekt s cílem zábavnou formou šířit osvětu o správné výživě.

 

Kladnou zprávou je ustupující konzervativnost české kuchyně. Častěji nalézáme na jídelních lístcích nutričně hodnotné a snadno stravitelné potraviny – např. přílohový kuskus, cizrnovou polévku, salát s červenou čočkou apod. Nahradíte-li v jídelníčku těžká jídla za lehčí, velké porce za pravidelné menší, prefabrikáty za čerstvé a zdravé potraviny, získáte příjem vyváženého poměru živin, vitaminů i minerálů a budete se cítit lépe.

Široký výběr produktů Arax

Široký výběr produktů Arax. Foto: archiv Arax

 

Veškeré znalosti a snahy o vymýcení obezity by však byly marné bez široce dostupných surovin za přijatelné ceny. Z průzkumu trhu vyplývá, že nejširší výběr kvalitních přílohových potravin lze v Česku zakoupit pod značkou ARAX. Produkty ARAX nabízí většina supermarketů i četné obchody na internetu, průměrně o 30 až 50 % levněji než bio potraviny. Zejména se jedná o různé druhy celozrnné rýže, fazolí, hrášku, čočky, také semolinové těstoviny, jáhly, pohanku a další mlýnské produkty. Výrobky ARAX dodává rodinná společnost FOODISH s.r.o. a na stránkách www.foodish.eu lze najít kompletní sortiment, rady pro spotřebitele, e-shop i seznam obchodníků, kde nakoupit.

Videa

reklama

reklama