Nejlepší zimní polévky

Zimní polévky Foto:
Zimní polévky
Foto: Thinkstock

Polévka je grunt a v zimě to platí dvojnásob. Není nic lepšího, než si dát po příchodu domů misku hřejivé syté polévky, která udělá dobře na těle i na duši. Vybrali jsme pro vás 10 skvělých receptů, které stojí za vyzkoušení.

Zatímco v létě jíme polévky lehké, buď vývary, nebo zeleninové, které příliš nezasytí, v zimě dáváme přednost kouřícím mísám plným zeleniny, masa či luštěnin. A ideální konzistence je, pokud v polévce stojí lžíce :) S kouskem pečiva taková polévka směle nahradí hlavní jídlo a poskytne tělu dostatek kalorií.

Ideální kombinace je, pokud do polévky dáte kus masa nebo kvalitní uzeniny, přidáte různé druhy zeleniny a doplníte luštěninou, těstovinami nebo cereáliemi. Nepotřebujete ani mouku, zkuste polévky zahustit třeba červenou čočkou, která se rychle rozvaří a  polévku zahustí. Nebo část zeleninové polévky rozmixujte, tím dosáhnete také požadované hustoty.

A zde už je slíbených 10 receptů, které pusťte do kuchyně!

Recept

Vydatná polévka z kořenové zeleniny s kroupami a kuřetem Foto:

Vydatná polévka z kořenové zeleniny s kroupami a kuřetem

Zima je ideální čas pro syté polévky, v kterých stojí lžíce. Vyzkoušejte polévku s variací kořenové zeleniny, kroupami a šťavnatým kuřecím masem.

Recept

Čočková polévka s chorizem Foto:

Čočková polévka s chorizem

Sytá polévka směle nahradí hlavní jídlo. Pikantní klobáska, rajčata a hlavně uzená mletá paprika vykouzlí úžasnou chuť, která vás rázem přenese do prosluněného Španělska.

Recept

Valašská kyselica Foto:

Valašská kyselica

Hutná valašská polévka z kysaného zelí se dřív snídávala, aby chlapi měli dost síly na práci v lese; jeden talíř je tak vydatný, že stačí místo oběda.

Recept

Masové koule s fazolemi v silném rajském vývaru Foto:

Masové koule s fazolemi v silném rajském vývaru

Polévka s masovými koulemi je tak vydatná, že vydá i za hlavní jídlo. Přitom stačí jen pár ingrediencí a vykouzlíte skvělý oběd či večeři.

Recept

Kuřecí polévka s čínskými nudlemi a zázvorem Foto:

Kuřecí polévka s čínskými nudlemi a zázvorem

Ideální polévka do aktuálního počasí je přímo životabudič. Poctivá porce s masem a nudlemi je poměrně sytá a díky přidanému zázvoru i léčivá. Takže pokud na vás něco leze,...

Recept

Ukrajinský boršč  Foto:

Ukrajinský boršč

Tato polévka se stala synonymem ruské kuchyně, ale její nejlepší verze pocházejí z Ukrajiny. Základem je několik druhů masa, nepřehlédnutelná červená řepa a zelí.

Recept

Česnečka se šťouchanými brambory s cibulkou a se škvarky Foto:

Česnečka se šťouchanými brambory s cibulkou a se škvarky

Poctivý domácí oukrop měly v oblibě už naše prabáby, neboť šlo o polévku zdravou a výživnou, přesto však na suroviny skromnou. I naši pradědové si k ní vytvořili pozitivní...

Recept

Kapustová polévka s fazolemi Foto:

Kapustová polévka s fazolemi

A máme zde další recept pro milovníky hutných a vydatných polévek. Po této polévce už žádný další chod přijít nemusí.

Recept

Pikantní fazolová polévka Foto:

Pikantní fazolová polévka

Pro zahřátí v sychravých zimních večerech je nejlepší dopřát si pořádnou polévku. Zkuste například pikantní fazolovou polévku, která má rajčatový základ a na své si...

Recept

Anglická cibulačka se šalvějí  Foto:

Anglická cibulačka se šalvějí podle Jamieho

Tato polévka umí zahřát i potěšit. Zkuste použít různé druhy cibulí, na trzích už narazíte na nevšední odrůdy, ideální je mix více druhů. Stejně tak můžete vyzkoušet různé...

Připravila: Klára Michalová

Videa

reklama

reklama