Máte to rádi hodně ostré?

Chillibraní 2014 Foto:
Chillibraní 2014
Foto: archiv Chillibraní

Tak to si nenechte ujít Chillibraní! Již třetí ročník Mistrovství ČR a SR v pojídání pálivého – Chilližrout 2014 se koná 6. září v Brně v areálu koupaliště Riviéra.

Můžete se těšit na jedinečnou show s padesáti soutěžícími, hotfood občerstvení, degustaci omáček spojenou s hodnocením, soutěž o certifikát znalce chilli, spoustu zábavy od rána až do noci v krásném prostředí.

Jak to všechno začalo?

Před pár lety se v Čechách začala tvořit chilli komunita v rámci jednoho internetového fóra, které sdružovalo pěstitele, amatérské kuchaře, labužníky a prostě milovníky chilli. Časem jsme se chtěli sejít někde osobně a podebatovat hromadně u piva, zhodnotit zahrádkářův rok, předat si tipy na pěstování a společně si „vypálit huby“. Tak nás napadlo uspořádat na konci sezony sraz s tím, že si tam můžeme otestovat, kdo na tom jak je s výdrží.

A protože tady žádná soutěž na úrovni nebyla a bratři ze Slovenska se připojili také, dohodli jsme se, že uspořádáme první mistrovství ČR a SR v pojídání pálivého. Název byl prostý, avšak trefný – Chilližrout, protože tak se jmenuje nejširší komunita milovníků pálivého v ČR – Chilližrouti. Na první ročník jsme si pronajali klubovnu, kam se mělo vlézt asi 80 lidí, ale přišlo jich 400, takže jsme to celé přesunuli ven, na břeh Brněnské přehrady.

Prohlédněte si fotogalerii z minulých Chillibraní:

Chillibraní 2014 - Obrázek 1 Foto:

Pak zapracovala média, proběhly nějaké rozhovory, návštěvy TV, magazíny, články a najednou se v těch našich končinách zvedla vlna, po které jsme ani tak moc netoužili, ale vítali jsme ji. A to hlavně kvůli tomu, že nesmyslů a mýtů kolem chilli bylo do té doby napsáno víc než článků, jež by odpovídaly realitě, která je tak krásná a nemá nic společného s propálenými žaludky, ztrátou chuťových buněk nebo že tato úžasná užitečná plodina může člověka zabít..

Chillibraní 2014 - Obrázek 5 Foto: archiv ChillibraníPoté se zrodil nápad uspořádat festival milovníků pálivého – Chillibraní. Celá akce není a neměla by být jen o soutěži v pojídání, ale i prezentací chilli jako všestranné a nejúžasnější zeleniny. Rozhodli jsme se oslovit některé hotfood restaurace, o kterých víme nebo jsme slyšeli, že jsou dobré, a přesvědčili je o tom, že prezentace a nasycení našich žaludků bude správná volba. Ti, kteří nás vyslyšeli, odcházeli s díky, prázdnými ledničkami a „ahoj za rok nás tu máte znovu“. Vliv na to mělo nepochybně to, že jsme počítali s cca 1000–1500 návštěvníky. Došly necelé tři tisíce a spousta se jich už nevlezla, nezaparkovala. Také nám došlo, že se co do počtu návštěvníků posunula celá akce na přední místa hotfood festivalů pořádaných v Evropě.

Chillibraní 2014 - Obrázek 10 Foto: archiv Chillibraní

O další posun k lepšímu se pokusíme i při letošním třetím ročníku, kdy jsme změnili místo pořádání na krásný areál brněnského koupaliště Riviéra, který pojme několik tisíc lidí a přilehlá parkoviště taky. Připravené je tříúrovňové pódium s obří obrazovkou, výčepy jsme svěřili pivovaru, sehnali další restaurace a poskytovatele občerstvení, vymysleli degustaci chilli omáček s hodnocením, děti dostanou kromě stávajícího hřiště i trampolínu a skákací hrad a vše jsme koncipovali tak, že i kdyby pršelo, hodně z nás nezmokne. Více informací ZDE.

Takže znova... Máte to rádi hodně ostré? Pak už víte, jaký je váš sobotní program :) Sejdeme se na Chillibraní 2014!

Autor: Petr Klemeš

Videa

reklama

reklama