Macešky, madony podzimu

Macešky na talíři  Foto:
Macešky na talíři
Foto: Thinkstock

Jsou oblíbenou květinou začátečníků jedlého kvítí a býlí. Často se objevují na nejrůznějších kulinárních kreacích, protože jsou nesmírně fotogenické a naprosto nezaměnitelné.

Macešky (Viola wittrockiana) jsou velmi odolné květiny, které se objevují na záhonech, v parcích i na hřbitovech s nadcházejícím podzimem. Jsou velmi dekorativní a kvetou až do chvíle, než je přikryje sníh nebo přijde větší mráz. Jejich pěstování je velmi jednoduché. Většinou se však vysazují z předpěstovaných sazenic a na záhoně vydrží i několik sezon. Kdo chce macešky ochutnávat, měl by jim dát po výsadbě nějakou dobu, aby se zbavily všech chemikálií, jimiž byly ošetřeny při pěstování v zahradnictví případně při skladování v květinářství.

Macešky na talíři 3

Macešky na talíři 4

Vlastní sestra violky

Divokými příbuznými macešek jsou violka rolní a violka trojbarevná, které již odkvetly. Žlutá, bílá a fialová jsou barvy, které jsou maceškám vlastní. Takto vybarvené druhy, pokud mají navíc menší květy, patří k těm odolnějším. Macešky se však vyskytují ve velmi široké škále barev i barevných kombinací. Vedle žluté mají také nejrůznější odstíny oranžové, jsou také čistě bílé, ale i sytě fialové nebo sametově rudé až dohněda.

Symbolika názvu

Slovo maceška je zdrobnělinou macechy. V pohádkách se osoba nevlastní matky vyskytuje téměř vždy jako záporná postava. Název rostliny se občas vysvětluje jako nasupený obličej zlé macechy nebo také jako skupinka, kde v čele stojí macecha a po stranách její pastorkyně. V květomluvě vyjadřuje „trápíš mne“. Platily pověry o tom, že maceška přináší do domu neštěstí, proto se vysazovala na hřbitovy.

Macešky na talíři 2

Macešky na talíři 5

Co s ní v kuchyni

Oživí jakékoli jídlo i jindy než za ponurého podzimu. Její chuť není výrazná, ale její krása je naprosto extravagantní. Je ozdobou, kamkoli ji umístíte. Před servírováním se může přidat na saláty, moučníky, dětem na pudinky nebo tvarohové krémy, na chlebíčky nebo kanapky.

Dobře se vyjímá i na typicky podzimních salátech z kořenové zeleniny – z řepy nebo z mrkve. Modré květy zkrášlí dýňové koláče. Může se přidávat jako dekorace na okraj talíře. Patří skutečně k špičkovým květinovým ozdobám.

Autor: Jana Vlková, www.kytkykjidlu.blogspot.cz

Recept

Jahodová polévka s maceškami Foto: isifa.com

Jahodová polévka s maceškami

Pokud budete mít v mrazáku po ruce mražený jogurt, nějaký sorbet a ovoce, můžete během 10 minut připravit tuto osvěžující polévku, která se dá servírovat jako předkrm nebo...
Videa

reklama

reklama