Kyselé babí léto s begoniemi

Begonie na talíři  Foto:
Begonie na talíři
Foto: Thinkstock

Šťavnaté květy všech barev jsou skvělá podzimní ozdobička na „slano“ i na „sladko“. V intenzivní kyselé chuti je nostalgie konce léta.

Begonie je tropická rostlina a mrazy u nás nepřežije. Podzim jako by se letos hlásil dříve, než má. Bude nejlepší begonie sklidit jako zeleninku dříve, než je spálí mráz. Begonií je vyšlechtěno tolik druhů, že botanici ani zahradníci nejspíš nevědí kolik. Existují i pokojové druhy, ty se ovšem na talíř naprosto nehodí. Taktéž se rozhodně nedoporučuje konzumovat květiny z květinářství nebo zahradnictví, ty jsou chemicky ošetřené, nebo spásat výsadby veřejných parků. Kromě naprosté společenské a právní nepřijatelnosti taky hrozí, že budou městsky znečištěné. Begonie tak mohou ochutnat jen ti šťastní pěstitelé, kteří je mají u domu.

Begonie na talíři  Foto: Thinkstock

Begonie na talíři 4Kam s nimi

Květy begonie mají kyselou chuť. Některé druhy jsou svěží, jiné výrazné, další potom s lehkým zemitým podtónem. Někdo v květech cítí také rybízové aroma, to je ale nejspíš podmíněno jejich barvou. Struktura květů je šťavnatě křupavá. Květy jsou relativně odolné na přepravu a snesou i kratší skladování v lednici. Begonie je jedna z nemoha květin, které se dají zakomponovat do slaných i sladkých pokrmů. Můžeme ji přidávat do různých ovocných nebo zeleninových salátů, protože v omezené míře vydrží i mechanické míchání a působení zálivek. Můžeme s ní zacházet podobně jako s nějakou jemnější zeleninou. Begonie jsou vynikající dekorací na dorty, zejména těžší marcipánové, máslové, šlehačkové atd. Rostlina rozhodně není vhodná k vaření.

Begonie na talíři 3Čí jsou begonie

Nádherné květiny dostaly jméno po Michelovi Bégonovi, dvořanovi krále Ludvíka XIV., který mimo jiné opakovaně organizoval cesty na Antily. V roce 1690 se odtamtud na lodi vracel také františkánský mnich a velký botanik Charles Plumier, který jednu z nově objevených rostlin pojmenoval právě po svém manažerovi. Tehdy bylo Bégonovi již 52 let a s mořeplavbou skončil. Do konce života bohužel rostliny nesoucí jeho jméno nespatřil. Loď, která vezla hlízy, se potopila a zachránily se jen Plumierovy skici.

Všechny u nás pěstované hlízy je nutné na zimu vyndat. Předpěstování begonií není úplně triviální. Kdo letos tyto krásné rostliny nepěstoval, může se pokusit v příští sezoně. Po posledním jarním mrazíku se bude zase na co těšit.

Autor: Jana Vlková, www.kytkykjidlu.blogspot.cz

Videa

reklama

reklama