I byliny mají druhou mízu

Řebříček a pelyněk  Foto:
Řebříček a pelyněk
Foto: All

Kdo si na jaře užil malebných listů řebříčku, tak teď půjde najisto. Řebříček ještě stále kvete.

Pozdní léto je časem silných chutí a vůní. Květiny jako by ze sebe na poslední chvíli chtěly vydat to nejlepší. Ty, které dříve bývaly jemným lupením, jsou nyní skoro jako koření. Kdo nemá zahradu, může se vypravit na sběr na meze a opuštěné louky.

Řebříček a pelyněk

Od července až do mrazů, a nejen těch prvních, kvete řebříček bílými chomáči květů. Jsou houževnaté a trvanlivé a vydrží i několik dnů ve váze. Řebříček kvete dlouho a vypadá jako nezničitelná bylina. Patří mezi poslední divoce rostoucí radosti milovníků jedlých květů. Pak už jsou k dispozici jen poslední květiny ze zahrad.

Článek

Listy řebříčku obecného Foto: Thinkstock

Ochutnejte to nejlepší z trávníků

Dekorativní a chutné byliny, po kterých celý rok klidně šlapeme, teď můžeme pozvat do kuchyně.

Řebříček a pelyněk 2Příbuzný pelyněk se považuje za „ještě větší plevel“. Pelyněk černobýl, u nás nejrozšířenější druh, osidluje místa, kam se žádná jiná bylina příliš nehrne. Je to typická rostlina pro více či méně zdevastované okolí lidských obydlí, jako jsou rumiště, náspy a okraje cest.

Obě byliny mají podobné kuchyňské použití.

Hořkost pozdního léta

Řebříček i pelyněk mají nahořklou až hořkou chuť. Záleží na tom, na jakém místě vyrostly, respektive kolik měly k dispozici srážek. Čím slunnější a sušší místo, tím intenzivnější aroma. Tato rovnice může mít samozřejmě výjimky.

Pelyněk není žádný krasavec a řebříček už si svých pár minut slávy užil zjara díky svým neodolatelným listům. Teď se mohou byliny s radostí používat přímo na vaření. Hořká chuť se radostně snoubí se vším, co je předzvěstí zimy. Milují ji pečená masa, dušená zelenina, smažené bramboráky, polévky… K masu nebo zelenině se snítky pelyňku nebo řebříčku přidávají jen na chvíli. Do bramborových jídel je třeba přidávat je s uvážením. To aby hořkost nezabila vše ostatní.

Řebříček a pelyněk 3

Všeho s mírou

Řebříček a pelyněk 5Obě výše jmenované byliny jsou příbuzné proslulého pelyňku pravého. Jeho latinské jméno, Artemisia absinth, prozradí, o co jde. Řebříček i černobýl též obsahují stopy thujonů, a proto by se to s nimi nemělo přehánět. Nebezpečné mohou být, pokud byste si jídla s nimi dopřávali třeba obden. V malých dávkách působí na organismus očistně.Těhotné ženy by se jim měly raději vyhnout.

Obě rostliny lze s úspěchem sušit podobně jako jiné aromatické bylinky. V zimním čase se s nimi pak může experimentovat nejrůznějším způsobem. Drcené se dají přidávat i do různých sladkých těst nebo do zahřívacích zimních nápojů.

Autor: Jana Vlková, www.kytkykjidlu.blogspot.cz

Videa

reklama

reklama