Hashashira Bistro vás uvítá s otevřenou náručí

Hashashira Bistro Foto:
Hashashira Bistro
Foto: archiv

Pokud si myslíte, že vás lákáme na pákistánské menu, jste na omylu. Kateřinu Svobodovou, rodačku ze západních Čech, k názvu podniku inspirovalo dětství. Babička jí říkala, že vypadá jako hašašíra, kdykoli se vyhastrošila do jejích šatů. V Hashashiře dnes ožívá i dědictví poctivé domácí kuchyně!

Pohybujete-li se po Václavském náměstí a přemítáte, který z fast foodů vás na chvíli zasytí, přijměte pozvání na domácí polévku. Na kraji Španělské ulice najdete útulné bistro Hashashira s krásnou zahrádkou ve vnitrobloku a denně obměňovaným jednoduchým menu čerpajícím z nejrůznějších kuchyní.

Jeho majitelka Kateřina Svobodová dlouho ignorovala kuchařské vlohy zděděné po mamince i babičce a toužila studovat fotografii. Dokonce projela Mongolsko po řece na nafukovacím člunu, aby si netradičním dokumentem otevřela dveře na FAMU, ale zůstalo jen u dobrodružství. Dnes se v hledáčku jejího objektivu objevují především vlastnoručně uvařené pokrmy, které si můžete také nechat dovézt.

Hashashira Bistro - Obrázek 3 Foto: archiv

Před několika lety se seznámila s Liborem Kormanem, který po náročných letech v reklamní agentuře chtěl dělat už jen to, co ho baví (na kurzech Blank Canvas objevuje v lidech spontánní výtvarný projev, rozváží objednaná jídla a je také autorem loga). Kateřina v té době snila o vlastní polévkárně: „Libor mě varoval: ‚Než se do něčeho pustíš, vyzkoušej si to!‘ Tak jsem uvařila několik porcí polévky a v agentuře, kde Libor pracoval, se po ní jen zaprášilo.

Po třech dnech bylo kolegům trapné si užívat zadarmo, sami navrhli cenu a Katka ráno nakoupila, navařila, nafotila výsledky na Facebook a rozvezla „polévkovým mlsounům“ objednanou krmi. „Z padesáti stálých zákazníků si denně objednávalo 10 až 15 lidí, náklady se zaplatily, ale na zisk nezbylo,“ přiznává. V té době začala jako motivaci sbírat recepty polévek z celého světa. Až jich bude 365, vydá knihu polévek s vlastními fotografiemi. Ke každé existuje příběh a Kateřina své „mlsouny“ zve na dobrodružství objevování pokrmů i zemí jejich původu.

Ve fotogalerii si můžete prohlédnout malý vzorek dobrot, které Hashashira nabízí:

Hashashira Bistro - Obrázek 1 Foto:

Hashashira Bistro - Obrázek 9 Foto: archivTrocha plánování

V létě přidala saláty a za necelé dva roky začala přemýšlet, že by podnikání chtělo odpich a vlastní prostor. Libor náhodou zaběhl na WC do sushi provozovny, majitelka TOBIKO FOOD si ho spletla se zájemcem o podpronájem, s nímž měla schůzku.

Hashashira bistro, kam můžete zajít na pivo, ovocný fresh, polévku či celé menu, do měsíce otevíralo. Byl to jednodušší start bez nákladné rekonstrukce, stačilo vymalovat a poshánět recyklovaný nábytek. Kromě dvou polévek, tří hlavních jídel a dezertu jsou v plánu i snídaně, kulturní akce nebo piknikové koše pro lidi, kteří chtějí strávit příjemný den v nedalekých Havlíčkových sadech.

Hashashira Bistro - Obrázek 13 Foto: archivO svých plánech majitelka říká: „Včera jsem otevřela starý deník a po přečtení několika stránek mi došlo, že mé plány vždycky ztroskotaly, zatímco svobodnější sny se staly skutečností. A když se začnou naplňovat, nevadí mi sem tam i něco naplánovat. Gastro je dřina a čím dál víc obdivuju lidi, kteří začátky zvládají jen ve dvou a hned v začátku nevyhoří. Zatím se u nás střídají tři skvělé pomocnice a moc bych chtěla vybudovat tým, s nímž bychom udrželi kvalitu, a lidé by měli z naší práce stejnou radost jako my.

Hashashira bistro

Španělská 2, Praha 2, tel: 736 610 677, PO-PÁ 11:00 - 18:00

Více na www.hashashirasoups.com

Autor: Jana Šulistová

Videa

reklama

reklama