Dopřejte si zimní detox!

Zimní detox  Foto:
Zimní detox
Foto: Thinkstock

Cítíte se po letošních Vánocích jako neforemný pytel brambor? Trápí vás únava a sezonní nachlazení? Vsaďte na chutné a výživné potraviny, které podporují detoxikaci a poskytují tělu dostatek antioxidantů nezbytných pro ochranu proti volným radikálům.

Brokolice

Konzumace této jemné zeleniny povzbuzuje látkovou přeměnu ve všech tělesných buňkách. Brokolice zlepšuje trávení, preventivně působí proti zácpě a posiluje imunitní systém – díky množství cenných živin (především vitaminu C) pomáhá předcházet kašli a rýmě.

Zimní detox  Foto: ThinkstockČočka

Lahodná luštěnina vyniká obsahem železa a zinku. V čočce jsou mimo jiné zastoupeny i vitaminy B1 a B6, hořčík, měď a více než dvojnásobek denní dávky kyseliny listové. Zdraví prospěšná luštěnina reguluje hladinu cukru v krvi a pomáhá tím proti únavě a poklesu výkonnosti. Do jídelníčku by ji měli zařadit především lidé, které trápí problémy se zadržováním vody v těle.

Grapefruit

Šťavnaté jižní plody se kromě vysokého obsahu vitaminu C pyšní i dalšími zdraví prospěšnými látkami. Pravidelná konzumace grapefruitu povzbuzuje trávení, posiluje imunitní systém a podporuje produkci hormonů. Vysoký obsah antioxidantů neutralizuje působení volných radikálů a pomáhá organismu vylučovat toxiny.

Jablko

Plody jabloně zrychlují metabolismus, pomáhají snižovat krevní tlak a hladinu cholesterolu. Kromě toho posilují imunitní systém, čistí střeva a omlazují organismus.

Zimní detox  Foto: Thinkstock

Kysané zelí

Nízkokalorická potravina obsahuje vitamin B12, vitamin B6, vitamin B3 a B5. Nechybí jí ani vitamin C, draslík, železo, hořčík a zinek. Pravidelná konzumace kysaného zelí reguluje metabolismus tuků a snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Zimní detox  Foto: ThinkstockKustovnice čínská Goji

Sušené plody světle červené barvy patří mezi vyhledávané přírodní doplňky stravy a to především proto, že harmonizují činnost jater a ledvin a uvolňují energetické blokády v těle. Kustovnice čínská Goji výrazně posiluje obranyschopnost organismu a pomáhá tlumit následky nadměrné konzumace alkoholu.

Okurka

Nízkokalorická zelenina je skvělým zdrojem minerálních látek a stopových prvků, měla by se proto stát součástí každé detoxikační kúry. Pravidelná konzumace okurek čistí střeva a zbavuje tělo jedovatých látek.

Špalda

Lehce stravitelná obilovina obsahuje vysoký podíl bílkovin, vitaminů skupiny B a minerálů – především pak hořčíku, vápníku, draslíku, fosforu a zinku. Nechybí jí ani kvalitní tuk s vysokým obsahem nenasycených mastných kyselin. Díky přítomnosti vlákniny podporuje trávení a střevní peristaltiku.

Autor: Nela Kučerová

Článek

Jezte mladě!  Foto: Thinkstock

Jezte mladě, stárněte pomaleji!

Zdraví a mládí našeho těla se odvíjí nejen od genetické výbavy, ale také od toho, co jíme. Pojďme se seznámit s běžně dostupnými potravinami, které skvěle chutnají a navíc ...

Článek

Citronová voda  Foto: Thinkstock

Odstartujte den s citronovou vodou

Vypijete-li každé ráno místo kávy vodu se šťávou z čerstvě vymačkaného citronu, podpoříte své zdraví ihned po probuzení. Tento jednoduchý nápoj odplavuje z těla ...

Článek

Projezte se k lepší náladě  Foto: Thinkstock

Projezte se k lepší náladě

Zkoušíte se zbavit podzimního splínu nákupy, skleničkou alkoholu nebo dokonce přemýšlíte o antidepresivech? Proč to komplikovat – nejlepší a nejbezpečnější koktejl pro ...

Článek

Celulitida potká téměř každou Foto: thinkstock.com

Potraviny proti celulitidě: Pomáhá i pivo!

Celulitida nezmizí jen tak sama od sebe. Správnou stravou ji ale můžeme hodně omezit.

Článek

Sexy a zdravé tělo Foto: thinkstock.com

HLASTE SE ZDE! Prima hubnutí! Nastartujte svou kondici už teď

Splňte si své novoroční předsevzetí! Změňte svůj životní styl a dostaňte se do kondice!

Videa

reklama

reklama